Hlavní obsah
Technik montuje střelu na ruský bojový letoun Suchoj Su-30 v Sýrii. Foto: Ministry of Defence of the Russian Federation/Handout , Reuters

V Sýrii prý působí soukromá ruská armáda a má desítky padlých

V Sýrii prý padlo několik desítek Rusů, oficiální údaje o obětech jsou záměrně zkreslené. Napsal to ve středu petrohradský zpravodajský server Fontanka s odvoláním na vlastní vyšetřování. V Sýrii podle něj prý působí soukromá ruská armáda, jejíž padlí nejsou evidováni v oficiálních statistikách, ale posmrtně dostávají vysoká státní vyznamenání.

Technik montuje střelu na ruský bojový letoun Suchoj Su-30 v Sýrii. Foto: Ministry of Defence of the Russian Federation/Handout , Reuters
V Sýrii prý působí soukromá ruská armáda a má desítky padlých

„Bojovníci de iure neexistující vojenské jednotky hlásí ztráty na Ukrajině i v Sýrii, a přitom nekazí oficiální statistiku,” napsal ruský server. „Pravdivý seznam ruských ztrát lze najít v neveřejných dekretech s podpisem prezidenta Vladimira Putina,” uvedla Fontanka.

V Sýrii podle oficiálních údajů zahynulo šest ruských vojáků, na Ukrajině podle Moskvy žádní ruští vojáci nejsou.

Privátní jednotka vyzbrojená těžkými pěchotními zbraněmi a obrněnou technikou je známá jako „Vagnerova ČVK”, tedy Vagnerova soukromá vojenská společnost, uvedl dále petrohradský server. V žádných oficiálních dokumentech nefiguruje, protože Rusko zákon o soukromých armádách nemá.

Jednotka údajně vznikla na základě takzvaného Slovanského sboru nasazeného v Sýrii v roce 2013. O rok později působila při záboru ukrajinského Krymu, později podporovala boj separatistů ve východoukrajinské Luhanské oblasti. V Sýrii znovu působí od loňského podzimu.

Chránil Asada

Velitelem jednotky je podle Fontanky šestačtyřicetiletý podplukovník v záloze Dmitrij Utkin. Do roku 2013 působil jako velitel samostatného oddílu speciálních sil vojenské rozvědky GRU v Pskovské oblasti na severozápadě Ruska. Po propuštění do zálohy byl zaměstnán u soukromé bezpečnostní agentury, v roce 2013 byl vyslán do Sýrie k ochraně prezidenta Bašára Asada.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Návrat ruských pilotů na základnu ve městě Primorsko-Achtarsk

Video: Reuters

Utkin alias Vagner je obdivovatelem nacistické třetí říše, v době působení v Luhanské oblasti podle Fontanky přizpůsobil uniformy svých mužů stejnokrojům nacistického wehrmachtu. Nyní se nachází v Sýrii nebo ve výcvikovém táboře Molkino na jihu Ruska, uvedl server.

Vyznamenání od Putina

Vagnerovi bojovníci dostávají za účast v bojích na Ukrajině a v Sýrii vyznamenání od Putina, píše se dále v reportáži. Je to jediné potvrzení existence soukromé ruské armády.

Na syrském bojišti podle odhadů působí ve Vagnerově jednotce kolem 400 lidí, celkem prý má útvar 600 příslušníků. Měsíční plat činí 240 000 rublů (asi 85 000 korun) a množství zájemců převyšuje potřeby, uvedl server.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků