Hlavní obsah
 

V Rusku se demonstruje proti korupci, opozičního předáka Navalného zadrželi

Z ruského Dálného východu od nedělního rána směřuje do západních oblastí země vlna demonstrací, kterou svým nedávným filmem o pohádkovém bohatství premiéra Dmitrije Medvěděva odstartoval vůdce opozice Alexej Navalnyj. Samotný Navalnyj byl v neděli zadržen.

 
V Rusku se demonstruje proti korupci, opozičního předáka Navalného zadrželi

Protesty zasáhly až 80 ruských měst. Jen ve 20 z nich jsou demonstrace povoleny. Podle moskevského rozhlasu se už konaly ve Vladivostoku, Komsomolsku na Amuru, v Chabarovsku nebo v západosibiřském Barnaulu.

Vyvrcholením protestních akcí je nedělní odpolední pochod v centru Moskvy, jehož uspořádání ale místní radnice nepovolila. Alexeje Navalného i jeho spolupracovníky už policie několikrát varovala, aby od průvodu upustili. Organizátoři ale akci považují za legální, protože radnice jim prý jiné místo včas nenabídla, jak ukládá zákon.

Ruská policie zadržela organizátora celostátních protestů proti korupci Alexeje Navalného v Moskvě .

Zásah policistů proti demonstrujícím v Moskvě

Foto: Alexander Zemlianichenko, ČTK/AP

Policisté zasahovali i ve Vladivostoku, kde se sešly téměř dvě tisícovky lidí, a 30 aktivistů zadrželi. Zatýkání je hlášeno i z jiných míst.

Policisté hlídkující u protestních akcí v Moskvě

Foto: Alexander Zemlianichenko, ČTK/AP

Navalnyj, který chce napřesrok kandidovat v prezidentských volbách, vyzval k nedělním demonstracím krátce po zveřejnění filmu obviňujícího Medvěděva ze zneužití úřadu a obohacování na úkor státu.

Premiér údajně disponuje ohromnými pozemky v elitních lokalitách, vlastní dvě jachty, byty v historických vilách nebo vinařství v Itálii. Film natočil Navalného Fond boje s korupcí a na internetu ho zhlédlo už přes jedenáct miliónů uživatelů.

Zásah policistů proti demonstrujícím v Moskvě

Foto: Alexander Zemlianichenko, ČTK/AP

Navalnyj na svém blogu slíbil Moskvanům, že každému zadrženému účastníkovi pochodu pomůže s žalobou k Evropskému soudu pro lidská práva s perspektivou odškodnění až 10 tisíc eur (270 tisíc korun).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků