Hlavní obsah
Jonas Gahr Störe Foto: Javad Parsa, ČTK/AP

V Norsku vystřídá pravicovou vládu levicová. Vede ji milionář

V Norsku po pondělních parlamentních volbách vystřídá vládnoucí středopravicovou koalici středolevicová. Stávající premiérka Erna Solbergová z Konzervativní strany Höyre už po zveřejnění oficiálních předběžných výsledků voleb uznala porážku. Ve volbách zvítězila sociálnědemokratická Dělnická strana (AP). Ta už v úterý zahájila jednání o vytvoření koalice.

Jonas Gahr Störe Foto: Javad Parsa, ČTK/AP
V Norsku vystřídá pravicovou vládu levicová. Vede ji milionář

Strana sice oproti minulým volbám přišla o jeden procentní bod, ale podpora více než 26 procent hlasujících voličů přinésla Dělnické straně 48 mandátů.

Jonas Gahr Störe se raduje po zveřejnění volebních výsledků.

Foto: Javad Parsa, ČTK/AP

Spolu s mandáty získanými zamýšlenými partnery do vlády – Stranou středu (SP), která skončí třetí, a s pátou Socialistickou levicovou stranou (SV) – sahá tato středolevicová koalice na dostatečnou většinu  89 poslanců z celkových 169 poslaneckých mandátů.

Norská premiérka Erna Solbergová ve volební místnosti.

Foto: Hakon Mosvold Larsen, ČTK/AP

Dosud vládnoucí konzervativci ztratili ještě více. Vůdce Dělnické strany Jonas Gahr Störe již prohlásil středolevý opoziční blok za vítěze voleb.

Média už před volbami předpovídala, že Solbergová po osmi letech vládnutí ve funkci premiérky skončí. Störe dal předem najevo, že chce spolupracovat s SP a SV a zřejmě nebude potřebovat podporu žádné další strany.

Podle agentury Reuters budou klíčovým tématem koaličních jednání klimatické změny a s nimi související otázky kolem budoucnosti těžby ropy a zemního plynu v zemi. Störe již dříve řekl, že se chce zaměřit na snižování emisí oxidu uhličitého v souladu s pařížskou klimatickou dohodou, ne však za cenu ztrát pracovních míst v největším exportním průmyslu země, jimiž jsou ropa a zemní plyn. Případný útlum těžařských aktivit musí být podle Dělnické strany pozvolný; její potenciální koaliční partneři jsou v tomto směru radikálnější. 

Levicový milionář

Jedenašedesátiletý Störe sice od roku 2014 vede Dělnickou stranu, ale je jedním z nejbohatších politiků v Norsku díky majetku, který zdědil po svém dědečkovi průmyslníkovi a rejdaři.

Jeho majetek činí asi deset milionů dolarů a drží také velkou část investiční společnosti Femstö. Studoval na prestižní pařížské vysoké škole politických věd Sciences Po a mluví plynně francouzsky. Kariéru začal jako poradce premiérky Gro Harlem Brundtlandové, v roce 2005 se stal ministrem zahraničí, a poté byl také rok ministrem zdravotnictví. Vedení strany se ujal, když jeho blízký přítel Jens Stoltenberg odešel v roce 2014 z norské politiky do vedení NATO.

Podobně jako jeho politické vzory Brundtlandová a Stoltenberg je Störe spojován s pravým křídlem Dělnické strany.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků