Hlavní obsah
László Toroczkai oznamuje vznik Národní legie Foto: MTI, Mapy.cz

V Maďarsku vznikla polovojenská Národní legie

V jihomaďarském městě Szeged v sobotu oficiálně vznikla polovojenská Národní legie. Deset let po zákazu Maďarské gardy založila novou polovojenskou organizaci strana Naše vlast, která se odštěpila od parlamentní strany Jobbik.

László Toroczkai oznamuje vznik Národní legie Foto: MTI, Mapy.cz
V Maďarsku vznikla polovojenská Národní legie

„Maďaři mají právo na sebeobranu,“ odůvodnil vznik polovojenské organizace předseda strany Naše vlast László Toroczkai. Člen Národní legie György Dorogi podle agentury MTI řekl, že organizace v nejbližších dnech požádá úřady o registraci.

„Svou činnost bychom mohli oficiálně zahájit koncem července,“ uvedl Dorogi, který v minulosti působil i v Maďarské gardě. Zatím není jasné, kolik členů Národní legie má.

László Toroczkai gratuluje novým členům legie.

Foto: MTI

Národní legie si chce v příštím roce připomenou sté výročí Trianonské mírové smlouvy, která potvrdila hranice ve střední Evropě po první světové válce. Maďarští nacionalisté považují podpis mírové smlouvy za černý den pro všechny Maďary.

V Szegedu se konal protest proti vzniku polovojenské organizace. „Pokud úřady Národní legii zaregistrují, podnikneme právní kroky,“ upozornil poslanec opoziční Demokratické koalice Gergely Arató.

Polovojenská Maďarská garda vznikla v roce 2007 a soudem byla zakázána v roce 2009.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků