Hlavní obsah
 

V Hitlerově rodném domě se usadí policie

Rodný dům někdejšího nacistického diktátora Adolfa Hitlera v hornorakouském městě Braunau am Inn bude využívat policie. V úterý o tom informovalo rakouské ministerstvo vnitra. Kvůli přestavbě domu úřad ještě tento měsíc vypíše celoevropskou architektonickou soutěž, jejíž výsledek by měl být znám v první polovině příštího roku.

 
V Hitlerově rodném domě se usadí policie

"Tím, že dům bude v budoucnu využívat policie, dáváme jasně najevo, že budova už nikdy nemůže sloužit jako vzpomínka na nacismus," prohlásil rakouský ministr vnitra Wolfgang Peschorn.

Dům, v němž se v roce 1889 narodil nacistický diktátor Adolf Hitler a v němž strávil první měsíce života, je majetkem rakouského státu. Vláda ve Vídni ho vyvlastnila na základě zákona přijatého parlamentem před necelými třemi lety.

Krokem chtělo Rakousko zabránit neonacistům, aby se k Hitlerovu rodišti sjížděli jako na poutní místo. Agentura DPA připomíná, že po rozhodnutí o vyvlastnění se rozhořel právní spor mezi někdejší majitelkou nemovitosti a rakouským státem o výši odškodnění. Žena zatím získala 812 tisíc eur (20,75 milionu korun).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků