Hlavní obsah

Rakouští poslanci souhlasí s vyvlastněním Hitlerova rodného domu

15. 12. 2016, 14:17 – Vídeň

Dolní komora rakouského parlamentu ve čtvrtek schválila vyvlastnění rodného domu nacistického vůdce Adolfa Hitlera v Braunau na Innu. Vídeň chce zabránit tomu, aby dům navštěvovali neonacisté. Zda ho nechá úplně zbourat, jak navrhuje ministr vnitra Wolfgang Sobotka, nebo zásadně přestaví, zatím není jasné.

Foto: ČTK/AP

Dům v Braunau na Innu, kde se narodil Adolf Hitler.

Článek

Proti hlasovalo jen několik poslanců, hlavně z nové malé liberální strany NEOS. Zákonodárcům, kteří návrh nepodpořili, údajně vadilo, že neupřesňuje, co se má s domem dít dál. Nyní se ještě k zákonu vyjádří horní komora, jejíž souhlas se ale všeobecně očekává, napsala agentura Reuters.

Vyvlastnění domu ze 17. století a odškodnění majitelky Gerlindy Pommerové vláda schválila již v červenci, teprve nyní ale příslušný zákon přijal parlament. K vyvlastnění rakouská vláda přistoupila poté, co se několikrát neúspěšně pokoušela přimět majitelku k odprodeji nemovitosti.

Krátce po takzvaném anšlusu Rakouska, tedy připojení země k nacistickému Německu v roce 1938, prohlásili nacisté Hitlerův rodný dům za památku. Posléze fungoval jako výstavní síň.

Pommerovi získali nemovitost v restituci v roce 1952 a rakouská vláda si ji od počátku 70. let pronajímala. Do roku 2011 v budově fungovaly chráněné dílny, v dalších letech byl dům prázdný.

Reklama

Související články

Hitlerův rodný dům v Braunau strhnou k zemi

17. 10. 2016, 17:18

Rakouské úřady vyvlastní rodný dům nacistického diktátora Adolfa Hitlera v Braunau am Inn a nechají ho strhnout. V pondělí to oznámil ministr vnitra Wolfgang...

Výběr článků