Hlavní obsah
Obžalovaný, který byl identifikován jen jako třiatřicetiletý Toufik M. před zahájením procesu skrýval svou tvář v bundě. Foto: ČTK/AP

V Düsseldorfu začal první soud s obviněným ze silvestrovských útoků na ženy

V Düsseldorfu začal první soudní proces kvůli silvestrovským útokům na ženy, které se staly v několika německých městech. Na lavici obžalovaných stanul třiatřicetiletý Maročan Toufik M., který údajně v centru Düsseldorfu osahával jednu z obětí. Soud má zatím naplánovaná další tři stání, proces by měl trvat do června.

Obžalovaný, který byl identifikován jen jako třiatřicetiletý Toufik M. před zahájením procesu skrýval svou tvář v bundě. Foto: ČTK/AP
V Düsseldorfu začal první soud s obviněným ze silvestrovských útoků na ženy

Podle státního zastupitelství obviněný se skupinou dalších 15 až 20 mužů v centru Düsseldorfu odděloval ženy od dalších lidí, kteří slavili příchod nového roku.

Nejméně jednu z obětí prý osahával v intimních oblastech. Muž je kromě sexuálního násilí obviněn i z ublížení na zdraví a z poškozování cizí věci. Maročan už byl v minulosti opakovaně trestán kvůli krádežím.

Útočníka poznala jedna z obětí

Obhajoba se hned z kraje slyšení pokusila docílit zastavení procesu, protože ze záběrů z pouličních kamer nebylo prokazatelné, že se obviněný útoku skutečně dopustil. Soudce to však odmítl, protože muže poznala jedna z obětí, když Maročan odpovídal v televizní anketě.

Vyšetřovatelé zaznamenali v souvislosti se silvestrovskými událostmi v Düsseldorfu 180 trestných činů, z toho 118 jich je sexuální povahy. Do konce března identifikovali 16 podezřelých, z nichž 15 nemá německé občanství.

Nejhorší to bylo v Kolíně nad Rýnem

Útoky na ženy se na silvestra staly i v dalších německých městech, nejhorší situace byla v Kolíně nad Rýnem. Na prostranství mezi hlavním nádražím a katedrálou tam skupiny mladých mužů obkličovaly ženy, osahávaly je a okrádaly.

Kolínští vyšetřovatelé zatím identifikovali přes 1500 spáchaných trestných činů, většinu z nich mají podle policie na svědomí lidé pocházející ze severoafrických zemí. [celá zpráva]

Silvestrovské incidenty výrazně posunuly postoj německé veřejnosti k příchodu uprchlíků do země. Zesílily obavy z možného nárůstu kriminality a oslabil i souhlas s politikou kancléřky Angely Merkelové, jež vyjadřovala přesvědčení, že Německo migrační krizi zvládne.

Německá vláda i s ohledem na silvestrovské útoky zařadila na seznam bezpečných zemí Tunisko, Alžírsko a Maroko, takže občané těchto zemí mají teď jen minimální šanci získat v Německu azyl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků