Hlavní obsah
Zářijový sníh ve švýcarském Silberenbühnu Foto: ČTK/AP

V Chorvatsku napadl sníh

Zatímco řada dovolenkářů ještě počítá s cestou k Jadranu za koupáním v moři a opalováním na pláži, v Chorvatsku ve čtvrtek napadl první sníh. Ve vyšších polohách ve vnitrozemí poklesla teplota pod nulu, v turistických oblastech na zimních deset stupňů. Sníh přinesla studená fronta ze severozápadu, týž den napadl i v Rakousku a ve Slovinsku.

Zářijový sníh ve švýcarském Silberenbühnu Foto: ČTK/AP
V Chorvatsku napadl sníh

V Chorvatsku na Zavižanu nejen pršelo, ale také tam v noci na čtvrtek padal sníh, uvedl server Slobodna Dalmacija. Teplota přitom poklesla pod nulu. Sníh padal i v jiných místech s nadmořskou výškou nad 1600 metrů.

Zbytek Chorvatska čelil prudkým lijákům, když u Šibeniku napršelo za 24 hodin 50 litrů na čtverečný metr a úplně nejvíc - 219 litrů - v Rijece, kde byly některé ulice pod vodou stejně jako v Zadaru.

Lijáky souvisely s postupující tlakovou níží, která měla střed nad střední Dalmácií a kterou provázel silný nárazový vítr.

Problémy byly i na dálnici ze Rijeky do Záhřebu, kterou využívají turisté. Byla na ní špatná viditelnost, mokro a hlavně foukal silný vítr, což vedlo k omezení rychlosti na sto kilometrů za hodinu a zákazu vjezdu některých vozidel. Na most u Karlobagu nesměly autobusy a auta s obytnými přívěsy, na úsek mezi Bakarem a Senjou ani nákladní vozidla, která měla náklad zakrytý jen plachtou.

Zavřena byla i cesta do Čakovce a dálnice A1 mezi Gornjou Pločou a Posedarjem, uvedl list Dnevnik.

Autobus, který havaroval v bouři u Soluně

Foto: Profimedia.cz

Prudká bouře s lijáky postihla i Řecko. V pátek brzy ráno v ní havaroval u Soluně autobus, který se převrátil. Čtyři turisté z Ruska zemřeli a dalších třicet lidí se zranilo.

V Rakousku byly nutné sněhové řetězy

Ještě více sněhu napadlo v Rakousku, kde kvůli tomu byla vyhlášena v některých horských oblastech povinnost jezdit s řetězy, protože se vytvářela ledovka. Na západě ve Vorarlbersku leží sníh v oblastech s nadmořskou výškou přes 1200 metrů.

Povinnost jízdy se sněhovými řetězy kvůli zledovatělému povrchu vozovky platí na alpské silnici na hřebeni Silvretta. V Tyrolsku musí řidiči nasadit řetězy na silnici B188 mezi obcemi Galtür a Pians a také na hlavní silnici v Ötztalských Alpách směrem na horský průsmyk Timmelsjoch.

Sníh také napadl ve Slovinsku na Triglavu. Už 1. září padal sníh ve Švýcarsku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků