Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Petr Hloušek, Právo

V Británii může mít brzy dítě tři rodiče

Británie zvažuje zavést u umělého plození dětí proceduru na takzvaném principu tří rodičů, jejichž DNA by sloužila k vytvoření zdravého embrya.

Ilustrační foto Foto: Petr Hloušek, Právo
V Británii může mít brzy dítě tři rodiče

Britská vláda ve čtvrtek schválila příslušný návrh, u kterého se v příštím roce očekávají bouřlivé etické diskuse na půdě parlamentu a také mezi odborníky na genetiku.

Autoři záměru si od něho slibují, že především zamezí přenášení vážných dědičných chorob, jako jsou svalová dystrofie, od rodičů, respektive matky na jejich potomky.

V případě takové hrozby by vědci embryím odebírali vadnou mitochondriální DNA a nahrazovali ji zdravou, která by pocházela od jiného člověka, respektive ženy, tedy tím pádem třetího rodiče.

Británie by se tak stala vůbec první zemí na světě, jež by takový zásah do vývoje člověka umožňovala.

V zemi se každý rok s vážnou vrozenou vadou rodí každé dvousté dítě.

Vědci mají pro rodiče obávající se přílišného vnějšího zásahu do jejich rodičovství útěchu, že mitochondriální DNA neovlivňuje vzhled člověka. To, jak vypadá, určuje buněčné jádro, kterého se procedura nijak nedotýká.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků