Hlavní obsah
Centrum Amsterdamu Foto: Tomáš Holý, Novinky

V Amsterdamu se při stavbě metra propadly domy o čtvrt metru

Výstavba nové linky metra v centru nizozemského Amsterdamu musela být na dlouho přerušena. Když pronikla voda do stavební jámy, poklesly základy historických domů až o čtvrt metru. V šesti popraskaly zdi a jejich obyvatelé museli být evakuováni.

Centrum Amsterdamu Foto: Tomáš Holý, Novinky
V Amsterdamu se při stavbě metra propadly domy o čtvrt metru

Během nehody, k níž došlo v noci na čtvrtek, unikla voda z prostoru pod domy do stavební jámy metra. Tím se změnila staletí udržovaná rovnováha tlaků, odvodněné podloží se sesedlo a základy budov klesly až o 23 centimetrů. V šesti domech popraskaly stěny a stropy, opadala omítka. Dvě desítky lidí byly evakuovány, přespávaly u známých nebo v hotelích.

Starosta Job Cohen nařídil přerušit stavbu linky metra. Podle něj město a stavební firmy potřebují čas, aby mohly shromáždit fakta a rozhodnout, jak postupovat dále.

"Mám pro evakuované špatnou zprávu: budou muset žít mimo domov několik měsíců," řekl odborník Tjeerd Herrema, který odhadoval závažnost situace. Odmítl upřesnit, na jak dlouho zůstane zastavena výstavba metra a o kolik se zvednou náklady.

Obyvatelé jsou nazlobení

Nejde o první stavební nehodu při budování této linky. Již v červnu byly nedaleko Vijzelgrachtu poškozeny čtyři domy.

"Říkali nám tehdy, že už mají všechno pod kontrolou, že všechno prozkoumali," uvedl po média tamní obyvatel Peter Doeswijk. "Přicházeli k nám experti nejrůznějšího druhu a ujišťovali nás. Pak se obnovily práce a za pár dnů se to stalo zase," dodal.

Geologická situace Amsterodamu je velmi komplikovaná, v některých místech jsou ulice města pod úrovní hladiny moře za vrcholu přílivu. V centru je podloží podmáčené a domy z 16. století spočívají na základech zpevněných hloubkovými dřevěnými piloty. V některých úsecích jsou tunely trasy budovány tak hluboko, že dělníci při opouštění pracoviště musí používat dekompresní komory, aby se vyhnuli hrozbě embolie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků