Hlavní obsah
Trosky polského letadla u Smolensku Foto: Reuters

Úmyslně přispěli ke katastrofě, obvinilo Polsko dispečery ve Smolensku

Polská prokuratura v pondělí obvinila trojici pracovníků kontrolní věže na letišti v ruském Smolensku. Poláci tvrdí, že Rusové v roce 2010 úmyslně přispěli k nehodě polského prezidentského speciálu, na jehož palubě zahynul prezident Lech Kaczyński a 95 dalších lidí. Varšava podle agentury AP tvrdí, že má nové důkazy. Kreml obvinění odmítá.

Trosky polského letadla u Smolensku Foto: Reuters
Úmyslně přispěli ke katastrofě, obvinilo Polsko dispečery ve Smolensku

Nové analýzy podle úřadu generálního prokurátora Marka Kuczyńského ukázaly, že dva letečtí kontroloři a třetí zaměstnanec věže ke katastrofě „úmyslně přispěli“. Kuczyński v pondělí prohlásil, že je to „nepochybné“.

Podrobnosti polské úřady nesdělily, oznámily však, že usilují o to, aby mohly dotyčné ruské pracovníky vyslechnout.

Polská nařčení a obvinění nově odmítl mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina. „Okolnosti této nehody byly důsledně zkoumány a my s takovými (novými) závěry nemůžeme souhlasit,“ řekl mluvčí Dmitrij Peskov.

Polský speciál s mnoha čelnými politiky a armádními veliteli se zřítil v husté mlze 10. dubna 2010. Nehodu zkoumali zvlášť ruští i polští vyšetřovatelé.

Ruská strana vinila z nehody výhradně polské piloty. Také polské vyšetřování v prvé řadě shledalo, že se piloti neměli pokoušet přistát za špatné viditelnosti, současně však poukázalo, že ruští dispečeři dávali pilotům matoucí instrukce.

Druhé vyšetřování v Polsku zahájila nová vláda Práva a spravedlnosti, kterou vede dvojče zesnulého exprezidenta Jaroslaw Kaczyński. Ten tvrdí, že jeho bratr byl zabit, a z tohoto zabití obviňuje předchozí vládu premiéra Donalda Tuska. Podle něj se Tusk spikl s Putinem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků