Hlavní obsah
Obyvatelé Slavjansku míjejí ukrajinský tank. Ilustrační snímek Foto: Gleb Garanich, Reuters

Ukrajinská armáda útočí s tanky na povstalecký Luhansk

Ukrajinská armáda zahájila útok na pozice proruských povstalců ve městě Luhansk, jejich baště na východě země. Uvedla to ruská média. Podle nich do města pronikají vrtulníky se speciálními jednotkami a po zemi armáda přesouvá tanky.

Obyvatelé Slavjansku míjejí ukrajinský tank. Ilustrační snímek Foto: Gleb Garanich, Reuters
Ukrajinská armáda útočí s tanky na povstalecký Luhansk

„Na hranicích Luhansku probíhají intenzivní boje. Situace zatím není přehledná, ale podle (některých) zpráv nepřítel nasadil dvě obrněné skupiny zhruba sedmdesáti tanků. Neověřené zprávy naznačují, že speciální policejní jednotky byly ve městě vysazeny z vrtulníků,“ citoval server The Voice of Russia mluvčího povstaleckých donbaských milicí.

Ukrajinská armáda na pozice separatistů v Luhansku útočí z jihu a západu, uvedla agentura Interfax

Podle vůdce doněckých povstalců Igora Strelkova vypukly na předměstí čtyřsettisícového města tvrdé boje. Podle svědků jsou slyšet výbuchy a houkání sirén.

Strelkov ruské agentuře Ria-Novosti řekl, že střety probíhají podél „frontové linie“.

Krasnyi Lyman

Foto: David Ryneš, Mapy.cz

Ukrajinská vláda zahájila tzv. protiteroristickou operaci proti separatistům v dubnu. V pátek armáda přišla o téměř 20 mužů při raketovém útoku vzbouřenců.

Odhaduje se, že od dubna při bojích zemřelo přes tisíc civilistů a proruských povstalců.

Tvrdé varování Moskvy

Ruské agentury v neděli informovaly, že poprvé od začátku bojů zabil jednoho člověka na území Ruska granát vystřelený z ukrajinského území. Exploze také zranila jednu ženu. [celá zpráva]

Není jasné, kdo střelu vypálil. Ukrajinská armáda odpovědnost odmítá a svaluje vinu na povstalce, kteří se tak prý snaží vyprovokovat ruskou intervenci. Proruští separatisté trvají na tom, že granát vystřelili ukrajinští vojáci.

Moskva následně varovala Kyjev před „nezvratnými následky”. Ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení, ve kterém „považuje tuto provokaci za další agresi ukrajinské strany proti suverénnímu ruskému území a občanům Ruské federace.” Incident prý svědčí o nebezpečné eskalaci napětí v pohraniční oblasti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků