Hlavní obsah
Moskveský starosta Jurij Lužkov Foto: Profimedia.cz

Ukrajina zakázala starostovi Moskvy vstup do země

Ukrajina zakázala moskevskému starostovi Juriji Lužkovovi vstup do země. Stalo se tak po Lužkovově nedělní návštěvě Sevastopolu, kde zpochybnil územní celistvost Ukrajiny. Řekl, že přístavní město Ukrajině možná nepatří.

Moskveský starosta Jurij Lužkov Foto: Profimedia.cz
Ukrajina zakázala starostovi Moskvy vstup do země

Starosta ruské metropole se v Sevastopolu zúčastnil oslav 225. výročí vzniku ruské Černomořské flotily. Před cestou řekl v ruských médiích, že Sevastopol možná vůbec nepatří Ukrajině, ale jako přístav zůstal součástí Ruské federace.

Moskevský starosta svůj názor opírá o tvrzení, že Sevastopol není výslovně zmíněn mezi oblastmi poloostrova Krym, které sovětský vůdce Nikita Chruščov v roce 1954 předal Ukrajině, tehdy společně s Ruskem součásti Sovětského svazu.

Když v neděli Lužkov dorazil na Krym slavit výročí vzniku ruské flotily, dostal od ukrajinské tajné služby písemné upozornění, aby se podobných výroků zdržel.

Oslavy v Sevastopolu

Oslavy v Sevastopolu se v neděli neobešly bez potyček mezi ruskojazyčným a Moskvě nakloněným obyvatelstvem ukrajinského přístavu, kde podle mezinárodních dohod ruská flotila kotví, a ukrajinskými nacionalisty, kteří si přejí odchod ruských námořníků. Ruský pronájem přístavu vyprší v roce 2017.

"Sevastopol byl vždy městem celosvazového významu a byl přímo podřízen vládě SSSR," prohlásil moskevský starosta veřejně v neděli. Ukrajinské straně to stačilo k tomu, aby jej v pondělí označila za nežádoucí osobu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků