Hlavní obsah
Prezidenti USA a Francie Donald Trump a Emmanuel Macron v Paříži Foto: Gonzalo Fuentes, Reuters

Trump by se mohl vrátit ke klimatické dohodě, uvedl Macron

Francouzský prezident Emmanuel Macron naznačil možnost, že by se americký protějšek Donald Trump vrátil k klimatické dohodě. Trump mu prý řekl, že se bude snažit v příštích měsících najít řešení. Macron touvedl v rozhovoru pro list Le Journal du Dimanche.

Prezidenti USA a Francie Donald Trump a Emmanuel Macron v Paříži Foto: Gonzalo Fuentes, Reuters
Trump by se mohl vrátit ke klimatické dohodě, uvedl Macron

Klimatická dohoda byla jedním z témat čtvrteční schůzky Macrona s Trumpem v Paříži. „Mluvili jsme podrobně o věcech, které by ho mohly přimět vrátit se k pařížské dohodě,” uvedl v interview  francouzský prezident.

„Donald Trump mi naslouchal a pochopil smysl mých slov, včetně spojitosti mezi globálním oteplováním a terorismem,” prohlásil Macron. „Myslím si, že také viděl mobilizaci (amerických) měst, států a firem, aby Spojené státy zůstaly zapojeny do boje proti oteplování klimatu,” dodal.

Pařížská dohoda o ochraně klimatu, kterou v roce 2015 podepsalo 195 zemí, si za hlavní cíl klade prostřednictvím omezení emisí skleníkových plynů udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Podle Trumpa za to USA platí nespravedlivě vysokou cenu oproti dalším zemím, jakou jsou například Čína či Indie.

Počátkem června americký prezident oznámil, že Spojené státy od pařížské dohody odstupují, což vyvolalo takřka bezvýhradně kritické reakce po celém světě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků