Hlavní obsah
Demonstrantka v Berlíně Foto: Markus Schreiber, ČTK/AP

Tisíce lidí vyšly v evropských městech včetně Prahy demonstrovat proti rasismu

Tisíce lidí se v sobotu sešly ve velkých evropských městech na protestních shromážděních proti rasismu a policejnímu násilí. Lidé v Londýně, Paříži, Berlíně a dalších velkých městech včetně Prahy se sešli na popud smrti černocha George Floyda, který zemřel 25. května po zákroku policie v americkém Minneapolis.

Demonstrantka v Berlíně Foto: Markus Schreiber, ČTK/AP
Tisíce lidí vyšly v evropských městech včetně Prahy demonstrovat proti rasismu

Shromáždění v Paříži úřady sice kvůli epidemii koronaviru zakázaly, přesto se v centru metropole demonstranti sešli. Demonstrovat proti rasismu a policejnímu násilí přišli lidé také v dalších francouzských městech, mimo jiné v Lyonu, Lille či Rennes.

Bez spravedlnosti není míru, stálo na jednom z transparentům na demonstraci v Paříži.

Foto: Michel Euler, ČTK/AP

Na náměstí u Westminsterského paláce v Londýně, kde sídlí britský parlament, si demonstranti na znamení protestu klekali na kolena. Skandovali rovněž Floydovo jméno. V Anglii je nyní povoleno scházet se jen ve skupinách do šesti osob a to za předpokladu, že budou lidé dodržovat dvoumetrové rozestupy.

Shromáždění v Londýně

Foto: Alberto Pezzali, ČTK/AP

Kromě Londýna se tisíce lidí v sobotu sešly na demonstracích také v Manchesteru, Cardiffu či Leicesteru.

Demonstrace v Manchesteru

Foto: Danny Lawson, ČTK/AP

V Praze demonstrovali cizinci

Tři stovky převážně mladých lidí se sešli také na Staroměstském náměstí v Praze. Podle původních plánů měli jít před americkou ambasádu, pochod se ale nejspíše neuskuteční. Zpravodaj ČTK na místě zjistil, že většina účastníků jsou cizinci. Mezi demonstranty byla hodně slyšet angličtina a polština.

Demonstrace proti rasismu a policejnímu násilí v Praze

Foto: Petr Hloušek, Právo

Organizátoři demonstrace na Alexandrově náměstí v Berlíně nahlásili 1500 účastníků, místní policie ale odhadla účast na 10 tisíc lidí. Policie protestující podle agentury DPA vyzývala, aby dodržovali rozestupy a zaplnili i ulice, které k náměstí vedou.

Protestní shromáždění na Alexander Platz v Berlíně

Foto: Markus Schreiber, ČTK/AP

Zhruba 9 tisíc lidí napočítali policisté na demonstraci v Hamburku. Kvůli opatření spojeným s šíření koronaviru přitom byla povolená účast jen 525 lidí. V Mnichově policisté účast odhadli na 7000 lidí. Radnice přitom povolila demonstraci pod podmínkou, že dorazí jen 200 lidí. "Pravidla pro rozestupy se nedodržují," řekl DPA mluvčí mnichovské policie.

Před americkým konzulátem několik stovek lidí protestovalo také v Neapoli. Podle agentury AP se ještě v sobotu demonstrace uskuteční i v dalších italských městech.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků