Hlavní obsah

Bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová (82) trpí stařeckou demencí. Její dcera Carol napsala v knize, z níž přetiskl výňatky nedělník Mail on Sunday, že si matčiných výpadků paměti všimla poprvé před osmi lety. Tehdy si při konverzaci nad obědem spletla dohromady dva různé konflikty - argentinsko-britskou válku o Falklandy z roku 1982 a boje na Balkáně z první poloviny devadesátých let.

Thatcherová trpí stařeckou demencí

„Málem jsem spadla ze židle, když jsem viděla, jak zápasí se slovy a vzpomínkami. Bylo jí 75 let, ale já ji vždycky považovala za věčně mladou a nadčasovou, za někoho, kdo stoprocentně odrazí veškeré neduhy. Ten rozpor bil do očí o to víc, že vždycky mívala paměť jako slon," vzpomíná Carol Thatcherová.

Její matka rovněž zapomíná, že její muž Dennis zemřel v roce 2003. „Musím ji tu špatnou zprávu stále znova a znova opakovat. Když má špatné dny, matka nedokáže dokončovat věty, bývá však i doba, kdy myslí jasně a precizně, zvláště když vypráví o časech v Downing Street číslo 10 (sídle předsedy vlády)“, píše Carol Thatcherová.

Thatcherovou, v letech 1979 až 1990 první šéfku vlády v dějinách země a protagonistku nekompromisních ekonomických a sociálních reforem, v roce 2002 postihlo několik mrtvic, po nichž následovaly výpadky paměti. Tehdy jí lékaři nedoporučili vystupovat na veřejnosti. Minulou zimu musela po kolapsu do nemocnice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků