Hlavní obsah
Graffiti skupiny ETA na zdi domu

Teroristická skupina ETA se rozpustila, na svědomí má stovky životů

Baskická separatistická skupina ETA oznámila své rozpuštění. Podle dopisu z 16. dubna, který ve středu zveřejnila média, zrušila všechny své struktury. ETA byla řazena mezi teroristické organizace, na svědomí má více než 800 životů.

Graffiti skupiny ETA na zdi domu
Teroristická skupina ETA se rozpustila, na svědomí má stovky životů

Oznámení o odzbrojení a rozpuštění všech struktur přichází po několika letech, kdy španělské i francouzské bezpečnostní složky vedly proti skupině ETA setrvalou kampaň a zadržely mnoho jejích členů. Média proto spekulují, že ve skutečnosti už teroristé z jihu Francie a ze severu Španělska téměř žádné zbraně neměli.

Graffiti organizace ETA

Foto: Pablo Sanchez, Reuters

ETA, tedy Euskadi Ta Askatasuna (Baskicko a jeho svoboda), vznikla před více než padesáti lety. Původně jako odbojová skupina v době vlády španělského diktátora Francisca Franca a jako separatistická skupina bojující za samostatnost baskického regionu.

Poprvé o sobě dala vědět v roce 1968, kdy v San Sebastianu zavraždila tehdejšího šéfa tajné policie. V následujících desítkách let ozbrojenci loupili, unášeli a odpalovali bomby na veřejných prostranstvích.

Krom vojáků, policistů a představitelů španělské a francouzské státní správy padlo rukou baskických separatistů více než 300 civilistů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků