Hlavní obsah
Staronový švédský premiér Stefan Löfven hoří po svém jmenování do funkce Foto: TT News Agency, Reuters

Švédským premiérem je opět odvolaný Stefan Löfven

Švédský parlament ve středu schválil opětovné jmenování dosavadního premiéra Stefana Löfvena předsedou nové vlády. Sociální demokrat přitom v červnu přišel o důvěru sněmovny, nakonec se však do křesla ministerského předsedy vrací, protože šéf Umírněné koaliční strany Ulf Kristersson svůj pokus o sestavení vlády vzdal. A Löfven prošel jen proto, že se nenašlo dost hlasů proti němu.

Staronový švédský premiér Stefan Löfven hoří po svém jmenování do funkce Foto: TT News Agency, Reuters
Švédským premiérem je opět odvolaný Stefan Löfven

Löfven byl zvolen premiérem jen devět dní po svém odstoupení, jež následovalo po vyslovení nedůvěry. Nyní může opět sestavit červeno-zelenou menšinovou vládu. „Riksdag mi dal důvěru, abych dál vedl Švédsko,” konstatoval 63letý politik po hlasování. „Je to velká důvěra. Beru úkol na svá bedra s odhodláním a respektem,” dodal Löfven. Zároveň však dal najevo, že politické problémy zdaleka nejsou ze stolu. Situace v parlamentu je podle něj nadále velmi obtížná.

To ukázalo i středeční hlasování. Löfven získal premiérský post, i když ho z 349 poslanců podpořilo jen 116 a 60 se zdrželo hlasování. Stačilo, že proti bylo jen 173 poslanců. Zabránit v návratu do čela vlády mu mohla pouze většina 175 záporných hlasů.

Löfven, který vládne od roku 2014, má v pátek představit nový kabinet. Jeho dosavadní vláda před dvěma týdny neustála spor s Levicovou stranou o deregulaci nájemného a Löfven se stal prvním švédským premiérem, jemuž parlament vyslovil nedůvěru.

Löfven počátkem minulého týdne podal demisi, čímž se jeho kabinet stal přechodnou vládou a začalo hledání nového premiéra. Jako první tuto šanci dostal šéf opoziční Umírněné koaliční strany Ulf Kristersson, který ale svůj pokus o sestavení vlády vzdal. Pak přišel na řadu opět Löfven. Pro něj ve středu hlasovali jeho sociální demokraté a zelení. Těsnou parlamentní menšinu dá dohromady jen s pomocí Levicové strany a Strany středu, jejichž poslanci se dnes hlasování zdrželi.

Löfven čelil kritice kvůli nezvládnuté pandemii koronaviru, protože země neuplatňovala tvrdá opatření, což vedlo k většímu počtu obětí, než mají sousední skandinávské stát.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků