Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Dimitris Michalakis, Reuters

Švédský neonacista nabízí uprchlíkům ubytování. Jde mu o peníze

Švédský neonacista hodlá vydělávat na ubytování uprchlíků. Zareagoval na výzvu úřadu pro imigraci a nabídl k pronájmu obytné prostory hned ve třech nemovitostech na severu země. Nejmenovanému padesátníkovi z města Västerbotten hraje do karet přicházející zima a fakt, že stát už nemá žadatele o azyl kde ubytovávat.

Ilustrační foto Foto: Dimitris Michalakis, Reuters
Švédský neonacista nabízí uprchlíkům ubytování. Jde mu o peníze

„Poprvé, když mě úřady oslovily, jsem rovnou odpověděl, že ne, protože to bylo v rozporu s mým politickým přesvědčením. Nejsem žádný lidumil. Pak jsem ale mluvil s lidmi stejného smýšlení, kteří už na poskytování přístřeší žadatelům o azyl vydělávají,“ cituje muže švédský zpravodajský server Local TV.

Švédské úřady se na občany obrátily s žádostí o pomoc proto, že musejí ubytovávat stále se zvyšující počet přicházejících migrantů už i ve stanech, což je vzhledem k přicházející zimě dlouhodobě neudržitelné.

Migranti čekají v registračním středisku v německém Pasově.

Foto: Michaela Rehle, Reuters

Zda úřad nabídku podnikatele, který se na internetových sociálních sítích netají svými sympatiemi k Adolfu Hitlerovi a opakovaně se zúčastnil neonacistických demonstrací, přijme, zatím není jasné. Momentálně ji zvažuje a na žádost švédských novinářů o vyjádření nijak nereagoval.

Nejde o první pochybnou nabídku, již švédské úřady zaregistrovaly. Také proto se v zemi vede debata o tom, zda je etické, aby na uprchlické krizi vydělávali soukromníci.

Celkem už letos ve Švédsku požádalo o azyl 95 430 lidí. Minulý týden tak byl překonán rekord z roku 1992, kdy do země přicestovalo 84 016 běženců prchajících před válkou v Jugoslávii.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků