Hlavní obsah

Dánsko nechá běžence projet do Švédska

10. 9. 2015, 14:02 – Kodaň

Dánská policie přestane bránit průchodu běženců na cestě do Švédska, kam většinou směřují, oznámily ve čtvrtek úřady. Železniční společnost DSB mezitím obnovila vlakové spojení s Německem. Provoz byl kvůli migrantům pozastaven ve středu.

Foto: ČTK/AP

Běženci na dálnici na jihu Dánska

Článek

Policie uvedla, že má jen velmi omezené možnosti, jak cizincům zabránit ve vstupu do země, proto jim už dál nebude bránit v cestě do Švédska.

„Je to policejní rozhodnutí založené na možnostech, které nám umožňují zákony a závazky. Nemůžeme držet cizince, kteří nehledají azyl a které nemůžeme rychle poslat zpět," uvedl v prohlášení dánský policejní prezident Jens Henrik Höjberg.

Dodal, že migranti, kteří budou chtít požádat v Dánsku o azyl, budou předáni cizineckému úřadu. Zájem o setrvání v zemi ale mnoho běženců nemá.

Vlaky už zase jezdí

Od čtvrtka znovu jezdí vlaky mezi severoněmeckým Flensburgem a jihodánským Padborgem, původně byly zastaveny kvůli velkému počtu migrantů. V prvním vlaku, který okolo 7.00 SELČ odjel z Flensburgu do Dánska, bylo podle agentury DPA asi 50 uprchlíků.

Nadále však nefunguje vlakové spojení mezi německým ostrovem Fehmarn a dánským městem Rödby na ostrově Lolland.

Dánské ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že od neděle vstoupilo do země odhadem 3200 běženců, o azyl však požádalo asi 400 z nich.

Přerušené spojení mezi Rakouskem a Maďarskem

Rakouské dráhy ÖBB ve čtvrtek kvůli dlouhotrvajícímu náporu běženců pozastavily vlakovou dopravu mezi Rakouskem a Maďarskem. Zrušeny jsou mezinárodní rychlíky Railjet i přeshraniční regionální vlaky. Až do odvolání není možné u ÖBB zakoupit lístky do maďarských cílových stanic.

Dráhy uvedly, že v oblasti burgenlandského Neusiedlu am See a dolnorakouského Brucku an der Leitha, který s Burgenlandem hraničí, zavedly náhradní autobusovou dopravu pro lidi, kteří dojíždějí za prací a do školy.

Mezi Nickelsdorfem, který leží na rakousko-maďarském pomezí, jezdí kyvadlové vlaky do Vídně. Maďarské dráhy proto vypravují náhradní spoje do stanice Hegyeshalom na hranici s Rakouskem. Odtud se musí do Nickelsdorfu pěšky.

Reklama

Související články

Výběr článků