Hlavní obsah
Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj u soudu Foto: ČTK/AP

Štrasburský soud potrestal Rusko za pronásledování Navalného

Rusko porušilo práva opozičního předáka Alexeje Navalného tím, že jej v letech 2012 až 2014 policie při demonstracích sedmkrát zadržela. Rozhodl o tom Evropský soud pro lidská práva. Současně nařídil Moskvě odškodnit opozičníka částkou 51 025 eur (asi 1,4 miliónu Kč), jakož i uhradit soudní náklady ve výši 12 653 eur (asi 342 tisíc Kč).

Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj u soudu Foto: ČTK/AP
Štrasburský soud potrestal Rusko za pronásledování Navalného

Navalnyj v pěti případech vyvázl s pokutou, dvakrát byl uvězněn, a to až na 15 dnů. Toto zatýkání a věznění bylo podle verdiktu nepřiměřené i neopodstatněné vzhledem k pokojnému charakteru demonstrací, představovalo porušení Navalného práva na svobodu, na svobodu shromažďování a na spravedlivý proces.

Ruské soudy totiž odmítaly veškeré Navalného námitky a odsuzovaly jej výhradě na základě svědectví samých policistů, že se opozičník provinil neuposlechnutím jejich příkazů. Cílem podle soudu bylo odstrašit ostatní občany od účasti na protestech.

Navalnyj je v současnosti v Rusku opět souzen. Opakovaný proces v Kirově podle samého opozičníka opět směřuje k jeho odsouzení. Soudce totiž opět odmítl povolat svědky obhajoby, ani ji nedovolil předložit důkazy vyvracející obvinění z údajných zpronevěr.

Kandidatura v prezidentských volbách

Alexej Navalnyj je v Kirově souzen za údajné zpronevěry již podruhé. První proces v roce 2013 skončil vynesením nepodmíněného rozsudku, který odvolací soud vzápětí změnil v podmíněný. Evropský soud pro lidská práva ale usoudil, že ruská justice porušila Navalného právo na spravedlivý soud, a tak loni v listopadu ruský nejvyšší soud odsuzující rozsudek zrušil a nařídil nový proces.

Podle ruských zákonů by i podmínečné odsouzení znamenalo vyřazení z prezidentských voleb, které se uskuteční příští rok.  Za jasného favorita je pokládán nynější prezident Vladimir Putin, i když dosud neoznámil, zda se bude ucházet o znovuzvolení. Sám Navalnyj ohlásil svou kandidaturu již koncem loňského roku.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků