Hlavní obsah

Státní maturity v Rusku provázejí sebevraždy i skandály

Série skandálů pronásleduje skládání jednotných státních zkoušek na středních školách v Rusku, kde představují obdobu státních maturit chystaných v Česku. Zpočátku se média rozepisovala o sebevraždách studentů, kteří tlak neunesli, vzápětí se pozornost přesunula k podvodům, s nimiž měly zkoušky skoncovat.

Státní maturity v Rusku provázejí sebevraždy i skandály

Policie kupříkladu vtrhla do "Domu pionýrů" v Morozovsku u Rostova na Donu, kde se sedmdesátka učitelů se slovníky, učebnicemi a příručkami potila nad testy žáků, jejichž rodiče za výpomoc zaplatili úplatek 40.000 rublů (asi 27 000 Kč).

Kantoři nejprve odmítali policii otevřít a žádali ji, aby nerušila "pedagogický seminář". Ale policisté vyrazili dveře a všechny přítomné zatkli. Stíhán je však pouze kurátor okresního školství, který podle prokuratury podvod zorganizoval a také si mínil ponechat lví díl úplatků. Nyní je tento činitel hospitalizován.

Zkoušky, všeobecně známé pod zkratkou JeGE, představují pro statisíce středoškoláků nejen potvrzení o absolvování střední školy, ale i přijímací zkoušku na univerzity a vyšší odborné školy.

Za přijetí na prestižní univerzitu se platí desetitisíce dolarů

Zaváděly se postupně už od roku 2001, loni poprvé byly povinné v celé zemi. Kolotoč testů začal 27. května a vše potrvá až do příštího úterka, v případě náhradních termínů až do 21. června.

Spor o JeGE svého času musel rozhodovat až nejvyšší soud, který potvrdil platnost zavedení zkoušek. Stoupenci argumentují hlavně bojem proti korupci. Bylo totiž veřejným tajemstvím, že za přijetí na prestižní univerzitu se - nehledě na výsledek přijímacích zkoušek - platí desetitisíce dolarů. Ale hlavní námitka zní, že se úplatky nyní dávají už na středoškolské úrovni, aby zájemce o další vzdělávání získal co nejvíce bodů, rozhodujících o přijetí na univerzitu.

Na severním Kavkaze prý učitelé u zkoušek natolik "pomáhají" členům všemocných rodinných klanů, že vysoké školy vzápětí zaplavuje příliv Kavkazanů s maximálním počtem bodů, ačkoliv nezvládají ani gramatiku. Znevýhodněni jsou tak uchazeči z Moskvy a Petrohradu, kde se zkoušky skládají poctivěji. Nejlepší univerzity proto válčí o právo vyžadovat dodatečné zkoušky, i když podle zlých jazyků tak činí z obavy o zdroj příjmů.

V Morozovsku se jen za testy z ruštiny platily desetitisíce rublů, někteří rodiče si však prý "předplatili" hned tři zkoušky. Deník Izvestija ve středu informoval o zbití morozovského poslance, který na podvod policii upozornil a nyní se skrývá.

 Aféry i v dalších regionech

Podobné aféry mezitím vypukly i v dalších regionech, v Saratovské oblasti, Tatarstánu či Permském kraji. Úřady odhalování podvodů označují za výsledek tažení proti korupci, díky kterému se letos podařilo odhalit o 150 procent více úplatků ve školství než v předchozí sezoně skládání JeGE, kdy se v průměru za testy platilo 20 000 rublů (asi 13 700 Kč) a zatčena byla skoro tisícovka úplatkářů a zkorumpovaných pedagogů.

Na internet letos "bezplatně" unikly testy z matematiky, a tak si maturanti z Dálného východu stěžují, že byli pořádně znevýhodněni oproti vrstevníkům ze západu země, kteří se díky časovému posunu mohli "nabiflovat" v předstihu.

"JeGE je rána z milosti ruskému školství," žertuje populární satirik Michail Zadornov.

Tvrdí se, že uchazeči o vysokoškolské studium jsou každoročně ochotni do úplatků investovat v přepočtu více než 30 miliard korun. Celkový objem úplatků v ruském školství policejní vyšetřovatelé odhadují na ekvivalent 120 miliard korun ročně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků