Hlavní obsah
Průvod odpůrců Viktora Orbána Foto: Laszlo Balogh, Reuters

Statisíce Maďarů demonstrují

Maďaři si v úterý připomínají výročí antikomunistického povstání z roku 1956. V Budapešti se při té příležitosti konají dvě masové demonstrace, jedna na podporu nacionalistické vlády Viktora Orbána, druhá na protest proti ní.

Průvod odpůrců Viktora Orbána Foto: Laszlo Balogh, Reuters
Statisíce Maďarů demonstrují

Cílem pochodu, který zorganizovali Orbánovi stoupenci, je Kossuthovo náměstí před parlamentem. Účastní se ho na 150 000 lidí. Jako v březnu na něj přijeli i Orbánovi ultrakonzervativní sympatizanti z Polska. [celá zpráva]

Maďarský premiér v projevu ostře kritizoval Evropskou unii. „Nikdo nám nebude říkat, co můžeme a nemůžeme dělat ve vlastní zemi,“ řekl Orbán na shromáždění před budovou parlamentu v Budapešti u příležitosti výročí protikomunistické revoluce z roku 1956.

Maďarský premiér Viktor Orbán

Foto: MTI

Podle předsedy maďarské vlády Brusel nadále trestá jeho zemi za chyby předchozích socialistických vlád. „Nás nebudou řídit cizinci. Ctíme se evropské instituce, ale ty nemohou zacházet s Maďary bez úcty,“ dodal Orbán.

Masový protest odpůrců Viktora Orbána

Foto: Laszlo Balogh, Reuters

Do ulic Budapešti i odpůrci vlády populisty Orbána. Demonstrace pořádané neparlamentním opozičním hnutím Milla se účastní přes 100 000 lidí. Mezi řečníky se očekává bývalý socialistický premiér Gordon Bajnai, o němž se mluví jako o možném vyzyvateli premiéra Orbána v parlamentních volbách v roce 2014.

Odpůrci Viktora Orbána v ulicích Budapešti

Foto: Laszlo Balogh, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků