Hlavní obsah
Edward Snowden Foto: koláž Novinky s použitím ČTK/AP

Spojené státy se soustředily na sledování EU, napsal Spiegel

Evropská unie byla jedním z hlavních cílů sledování amerického Národního úřadu pro bezpečnost (NSA), který mimo jiné shromažďuje a vyhodnocuje data z mezinárodní internetové a telefonické komunikace. Napsal to v sobotu německý časopis Der Spiegel s odvoláním na informace od Edwarda Snowdena, který zveřejnil podrobnosti o tajném programu Prism.

Edward Snowden Foto: koláž Novinky s použitím ČTK/AP
Spojené státy se soustředily na sledování EU, napsal Spiegel

V analýze NSA z letošního dubna se  uvádí, že nejvhodnějšími evropskými tématy pro sledování jsou zahraniční politika EU, otázky mezinárodního obchodu a evropská hospodářská stabilita. Ministerstvo zahraničí USA přiřadilo jednotlivým tematickým okruhům pořadí důležitosti od jedné do pěti. Uvedená evropská témata mají podle německého časopisu naléhavost tři, tedy střední. Naproti tomu nové technologie a energetická a potravinová bezpečnost mají prioritu pět, tedy nejnižší naléhavost.

Snowdenovy údaje podle německého týdeníku potvrzují, že Německo patřilo k zemím, o něž se americká rozvědka zajímala nejvíc. Německo má v analýze NSA stejnou prioritu jako Francie nebo Japonsko, ale vyšší než Itálie nebo Španělsko. Třetí stupeň naléhavosti NSA přiřadila informacím o německé hospodářské stabilitě a hrozbám, jimž jsou vystaveny německé finance.

Letos v červnu Der Spiegel s odvoláním na Snowdena napsal, že NSA provádí elektronickou špionáž v bruselských kancelářích EU a v diplomatické misi EU ve Washingtonu. Sledování prý byla vystavena i mise Bruselu při Spojených národech. Vyzrazení vyvolalo skandál a unijní špičky i jednotlivé členské státy EU žádaly po Washingtonu vysvětlení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků