Hlavní obsah
Španělský premiér Pedro Sánchez Foto: Sergio Perez, Reuters

Španělský premiér dal podmínky pro koaliční vládu, odtrhnout Katalánsko nedovolí

Španělský premiér Pedro Sánchez, jehož socialisté vyhráli nedělní předčasné parlamentní volby v zemi, oznámil, že brzy zahájí rozhovory s dalšími stranami o vytvoření koalice. Podmínil to dodržováním ústavy, čímž vyloučil odtržení Katalánska.

Španělský premiér Pedro Sánchez Foto: Sergio Perez, Reuters
Španělský premiér dal podmínky pro koaliční vládu, odtrhnout Katalánsko nedovolí

V pondělí ráno bylo sečteno 99,9 procenta hlasů. Socialisté (PSOE) získali 28,7 procenta hlasů a 123 křesel ve 350členném Kongresu. S ohledem na zisky ostatních stran to pro premiéra Sáncheze znamená, že k sestavení případné levicové vládní koalice bude potřebovat více než jednoho partnera.

„Jedinou podmínkou je dodržování ústavy a podpora sociální spravedlnosti,” řekl premiér svým příznivcům v madridském ústředí socialistů. Tím podle agentury AP naznačil, že dá přednost levicové koalici, a zároveň varoval katalánské separatisty, že jakékoli povolební spojenectví musí existovat v rámci ústavy z roku 1978, podle níž je Španělsko nedělitelné.

Katalánské separatistické formace získají v novém parlamentu přes 20 křesel, dvě baskické nacionalistické strany pak desítku. Do parlamentu se podle agentury AFP dostalo i pět katalánských separatistických vůdců, kteří jsou od podzimu 2017 ve vězení kvůli obvinění ze vzpoury. Té se měli podle prokuratury dopustit uspořádáním referenda o nezávislosti regionu v říjnu 2017. Soud s nimi začal letos v únoru. V Kongresu tak usedne například bývalý místopředseda katalánské vlády Oriol Junqueras.

Volby, které měly ukončit politický pat v zemi dlouhá léta zvyklé na jednobarevné vlády, podle španělských komentátorů patrně opět povedou ke složitým koaličním jednáním. „Pedro Sánchez má dobrou pozici,” řekl Reuters politolog Pablo Simón. Koaliční dohoda ale podle něj zcela jistě nevznikne do voleb do Evropského parlamentu koncem května.

Čtvrtá protestní levicová formaca Unidas Podemos, která získala 42 křesel, již Sánchezovi nabídla zahájení koaličních rozhovorů. Pokud by Sánchez chtěl sestavit koalici s tímto ideově nejbližším partnerem, potřeboval by podporu menších regionálních stran.

Pravice do koalice nechce

S pravicovými stranami by Sánchez mohl sestavit většinovou koalici, ale ty chtějí do opozice. Druhé místo patří se 66 mandáty konzervativním lidovcům (PP), jejichž výsledek hodnotí španělská média jako historickou porážku. Lídr strany Pablo Casado na Twitteru uvedl, že jeho uskupení bude v novém parlamentu hlavní opoziční silou.

Do opozice se chystá také liberální strana Ciudadanos, která skončila třetí a bude mít 57 křesel. Předseda liberálů Albert Rivera, který postavil kampaň na slibu odstavit levici od moci, možnou spolupráci s PSOE už dříve odmítl a potvrdil, že strana půjde do opozice. Do parlamentu poprvé pronikla protiimigrační strana Vox, která získala 24 mandátů.

K urnám dorazily více než tři čtvrtiny voličů, což je celkově nadprůměrná účast. Ve srovnání s minulými volbami z roku 2016 vzrostla o téměř deset procentních bodů. Španělé šli k parlamentním volbám již potřetí za necelé čtyři roky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků