Hlavní obsah
Běženci čekají ve frontě na registraci v táboře Moria. Ilustrační foto Foto: Luděk Fiala, Novinky

Soud v Řecku povolil migrantům volný pohyb

Řecko musí na svém území umožnit volný pohyb migrantů, nemůže je držet jen na ostrově, kde funguje jejich sběrný tábor. Rozhodl o tom řecký Nejvyšší správní soud, který se záležitostí zabýval na popud nevládní organizace spadající pod řeckou sekci Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

Běženci čekají ve frontě na registraci v táboře Moria. Ilustrační foto Foto: Luděk Fiala, Novinky
Soud v Řecku povolil migrantům volný pohyb

Verdikt vstoupil v platnost okamžitě, nemá ale retroaktivní účinek. Znamená to, že volný pohyb budou mít nově příchozí uprchlíci, zatímco na ty, kteří na řeckém území byli už před rozsudkem, by se změna vztahovat neměla.

Řecká organizace GCR ale tvrdí, že volný pohyb mají odteď všichni žadatelé o azyl.

Náměstek řeckého ministra vnitra pro migraci Jannis Balafas oznámil, že vláda bude rozhodnutí soudu respektovat. V rozhlasové stanici Sto Kokkino řekl, že tím „vzniká nová situace pro nově příchozí migranty“.

V táborech čeká na 15 tisíc osob

Na ostrovech Lesbos, Chios, Kos, Samos a Leros blízko tureckých břehů se nyní zdržuje asi 15 tisíc běženců, kteří často protestují proti špatným životním podmínkám. Například v táboře Moria na ostrově Lesbos žije bezmála 6500 lidí, ačkoli zařízení má kapacitu jen pro tři tisíce osob.

Na základě dohody mezi Tureckem a EU z roku 2016 může Řecko neúspěšné žadatele o azyl přicházející z Turecka vracet zpět. Vyřizování žádostí je však velmi zdlouhavé a migranti tuto dobu musejí přečkávat v centrech. Počet příchozích se v posledních měsících navíc zvyšuje, a to ve chvíli, kdy se řecké ostrovy připravují na letní turistickou sezónu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků