Hlavní obsah
Ruský historik Jurij Dmitrijev Foto: Reuters

Soud poslal za mříže ruského historika, který odhaloval Stalinovy zločiny

Ruský soud poslal na tři a půl roku za mříže historika Jurije Dmitrijeva, známého v odhalování zločinů z éry komunistického diktátora Josifa Stalina. O verdiktu informovala s odvoláním na historikova právníka agentura TASS.

Ruský historik Jurij Dmitrijev Foto: Reuters
Soud poslal za mříže ruského historika, který odhaloval Stalinovy zločiny

Dmitrijev byl obžalován ze sexuálního násilí, prokurátor žádal 15 let vězení. Odsouzený vinu odmítal. Kritici považují proces za vykonstruovaný, zaměřený na diskreditaci historika a znehodnocení jeho díla.

Agentura AFP dala proces s Dmitrijevem do souvislosti s dalšími případy potlačování svobody slova v Rusku, včetně obvinění bývalého novináře Ivana Safronova, obviněného z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou, anebo případem režiséra Kirilla Serebrennikova, podmíněně odsouzeného za údajné rozkradení státní dotace.

„V rozsudku jsem zaslechl, že si má odpykat tři a půl roku. To by pak okolo 12. září měl vyjít na svobodu,” řekl obhájce Viktor Anufrijev novinářům; deník Kommersant odhadl, že vzhledem k délce vazby vyjde historik na svobodu v listopadu. K soudu přišla historika podpořit asi tisícovka lidí, včetně místního vedení opoziční strany Jabloko a finského konzula.

Historik a ředitel karelské pobočky nevládního sdružení Memorial, které se zaměřuje na dokumentaci politických represí a ochranu lidských práv, byl zatčen v prosinci 2016. Obviněn byl z výroby dětské pornografie kvůli fotografiím, na kterých je jeho nahá adoptivní dcera.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků