Hlavní obsah
Jiří Drahoš a Miloš Zeman po skončení poslední předvolební debaty. Foto: Vít Šimánek, ČTK

Souboj proruského veterána a proevropského akademika. České volby sledují i v zahraniční

Druhého kola českých prezidentských voleb si poměrně obsáhle všímají zahraniční média a tiskové agentury. Souboj současné hlavy státu Miloše Zemana s vědcem Jiřím Drahošem popisují vesměs jako duel mezi proruským a protiimigračním politickým veteránem a proevropským akademikem a politickým nováčkem.

Jiří Drahoš a Miloš Zeman po skončení poslední předvolební debaty. Foto: Vít Šimánek, ČTK
Souboj proruského veterána a proevropského akademika. České volby sledují i v zahraniční

"Volby, v nichž proti sobě stojí dva radikálně odlišní kandidáti, polarizovaly českou společnost, zejména pokud jde o otázku imigrace a orientace zahraniční politiky země, jež je od roku 1999 členem NATO a od roku 2004 členem EU," napsala agentura AFP. Všímá si také větší volební účasti oproti prvnímu kolu před dvěma týdny.

Rovněž podle agentury Bloomberg se Česko rozhoduje, zda znovu poslat na Hrad "proruského prezidenta Miloše Zemana, nebo jej nahradit kariérním akademikem Jiřím Drahošem, jenž chce posílit vztahy země s jejími spojenci z EU a NATO". Zeman podle agentury využil nálad proti establishmentu, které loni v různých volbách napříč kontinentem posílily populistické politiky a otřásly evropskými liberálními a multikulturními hodnotami.

Bohatí versus chudí, město versus venkov

Podle serveru BBC hlasování ukázalo na rozdíly mezi voliči s nižšími příjmy a nižším vzděláním žijícími na venkově, kteří podporují spíše Zemana, a bohatšími obyvateli větších měst, kteří se přiklánějí k Drahošovi.

Deník Financial Times (FT) píše, že Zemanův nepřátelský postoj vůči imigraci se v České republice, která má přitom jen málo neunijních migrantů, dočkal velkého ohlasu. "Toto a jeho časté útoky na pražskou elitu pomohly tomuto politickému veteránovi získat legie příznivců v malých městech a na venkově," uvádí deník.

O Drahošovi píše jako o politickém nováčkovi s decentními způsoby, který ve své volební kampani využil nespokojenosti některých voličů se Zemanovým "přímočarým vystupováním" a hovořil o vrácení důstojnosti prezidentskému úřadu. FT také připomíná Drahošův proevropský postoj, který ale podle něj není bez rizika. "Česká republika je po Řecku druhou nejvíce euroskeptickou zemí v EU," uvádí deník.

Ruský tisk kandidáty nehodnotí

Pokračování českých voleb si všímají také v Rusku. "Večer bude ohlášen vítěz. Bude jím buď dosavadní prezident Miloš Zeman, anebo bývalý šéf české akademie věd Jiří Drahoš," uvedla rozhlasová stanice Echo Moskvy. Agentura RIA Novosti si píše, že účast voličů v první den druhého kola byla výrazně vyšší než během prvého kola voleb. Upozorňuje také, že podle posledních průzkumů byly šance obou uchazečů vyrovnané, a proto jak Zeman, tak Drahoš v pátek vyzvali voliče, aby šli hlasovat. Agentura dodala, že volby se odehrávají bez incidentů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků