Hlavní obsah
Lídr Svobodné strany Rakouska Heinz Christian Strache ve volební místnosti Foto: Ronald Zak, ČTK/AP

Socialisté uhájili Vídeň před krajní pravicí

Sociálnědemokratická strana Rakouska (SPÖ) odolala rekordní podpoře konkurenční krajně pravicové Svobodné strany Rakouska (FPÖ) a vyhrála regionální volby ve Vídni. Po sečtení téměř všech hlasů získala 39,4 procenta, zatímco svobodní 32,3 procenta hlasů.

Lídr Svobodné strany Rakouska Heinz Christian Strache ve volební místnosti Foto: Ronald Zak, ČTK/AP
Socialisté uhájili Vídeň před krajní pravicí

Krajní pravice hodně vsadila na obavy voličů ze současného přívalu běženců do Evropy. I když volby nevyhrála, výsledek naznačuje, jaká nyní panuje mezi voliči nálada.

Vídeň je považována za baštu levice a SPÖ vládne rakouské metropoli nepřetržitě od konce druhé světové války. Letošní výsledek voleb ve Vídni je však pro stranu nejhorší od roku 1945.

Po sečtení zhruba 97 procent hlasů jsou na třetím místě Zelení, kteří byli doposud koaličním partnerem SPÖ. Získali 11,1 procenta hlasů.

Na dalším místě je konzervativní Rakouská lidová strana (ÖVP), která dostala 8,7 procenta hlasů. ÖVP proti předchozím volbám výrazně ztratila a poprvé se dostala pod hranici deseti procent. Nově příchozím do vedení města je Strana nové Rakousko (NEOS) s šesti procenty hlasů.

Gratulace premiéra Sobotky

Český premiér Bohuslav Sobotka i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek výsledky voleb ve Vídni s nadšením přivítali a pogratulovali SPÖ i jejímu lídrovi Michaelu Häuplovi k vítězství.

"Dnešní vítězství Sociálnědemokratické strany ve vídeňských volbách pokládám za opravdu velmi důležité. Nešlo totiž jen o jedny z regionálních voleb v sousední zemi. Šlo o ukázkovou konfrontaci s radikálním pravicovým populismem, který využívá strachu lidí z migrační krize a doufá, že ho použije jako palivo ke svému raketovému politickému nástupu," uvedl Sobotka v prohlášení.

Podpora větší než za Haidera 

Navzdory porážce je však letošní podpora svobodných rekordní. Nejlepšího výsledku se zatím podařilo ve vídeňských volbách svobodným dosáhnout v roce 1996, kdy pod vedením Jörga Haidera získali 28 procent hlasů.

Rozdíl v procentním počtu získaných hlasů mezi svobodnými a socialisty se proti předchozím volbám snížil o více než polovinu na rekordní minimum.

Rakouská média svorně označují volby ve Vídni za nejdůležitější regionální volby letošního roku. Nečekaně se hlavním předvolebním tématem stala otázka migrace, odkud také plyne rekordní podpora svobodných.

Ti se ostře stavějí proti migraci a jejich předseda dokonce nedávno požadoval výstavbu plotu na rakouských hranicích po vzoru Maďarska. Socialisté mají k žadatelům o azyl pozitivní přístup.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků