Hlavní obsah
Iveta Radičová na summitu v Bruselu Foto: Eric Vidal, Reuters

Slováci tvrdě kritizují Čechy kvůli odmítnutí paktu stability

Slovenská premiérka Iveta Radičová se v noci na pátek tvrdě pustila do České republiky kvůli tomu, že se nepřipojila k paktu rozpočtové stability. Zmínila, že se dříve obě země předbíhaly, aby co nejdříve vstoupily do EU. Podle ní je nefér začít při problémech křičet, že do EU nepatří.

Iveta Radičová na summitu v Bruselu Foto: Eric Vidal, Reuters
Slováci tvrdě kritizují Čechy kvůli odmítnutí paktu stability

"Tohle nedělá čestný a rovný chlap a ženy už vůbec ne," podotkla Radičová k postoji České republiky.

"Věcně tam důvod není," podotkla k českým výtkám vůči paktu Radičová s tím, že jde čistě o politické důvody. Praze ještě před podpisem doporučila, aby zvážila své rozhodnutí: "Česká republika dala svůj názor najevo už na předcházejících setkáních... Myslím si, že ve vztahu k České republice a její budoucnosti bych ten postoj přehodnotila.“

Upozornila, že každý má právo se svobodně rozhodnout, svůj podpis ale hájila: "Je to dobrovolným rozhodnutím každé země, zda se k takovéto dohodě přikloní, nebo nepřikloní. Jsem ale přesvědčená, že nemáme jinou volbu, než takováto řešení a rozhodnutí podpořit a realizovat. Je to smlouva, ke které se přidává 25 členských států. Mrzí mě, že ne celá sedmadvacítka," řekla Radičová.

Na paktu se většina EU shodla v reakci na dluhovou krizi a snaze předcházet jejímu opakování v budoucnosti. Smlouva má vést státy k tomu, že do svého práva zavedou pravidlo pokud možno vyrovnaných rozpočtů. Zavádí také důslednější trestání rozpočtových hříšníků. Česku ale na paktu vadilo, že nezajišťuje nečlenům eurozóny dostatečnou účast na summitech eurozóny. Nedostatečně je v něm zakotveno pravidlo, že by dluh zemí neměl přesahovat 60 procent hrubého domácího produktu země.

Premiér Nečas již ve středu řekl, že ČR má možnost se ke smlouvě v budoucnu ještě připojit. Podle Petra Nečase vládní strany o českém postoji k této věci budou dále jednat, vyjasnit si prý musí, zda smlouva znamená přesun pravomocí z národní úrovně na nadnárodní.

Anketa
Souhlasíte s kritikou slovenské premiérky, že se ČR zachovala při odmítnutí paktu stability nečestně?
Ano
20.5 %
Ne
79.5 %
Celkem hlasovalo 16815 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků