Hlavní obsah
Róbert Bezák se sochařem Otmarem Olivou na Velehradě Foto: Profimedia.cz

Slováci by za prezidenta chtěli odvolaného arcibiskupa Bezáka, hned po něm Fica

Pokud by se začátkem roku konaly prezidentské volby na Slovensku, zvítězil by v nich odvolaný trnavský arcibiskup Róbert Bezák s podporou 35,3 procenta voličů. Na druhém místě by se umístil současný premiér Robert Fico, kterému by dalo svůj hlas 29 procent Slováků.

Róbert Bezák se sochařem Otmarem Olivou na Velehradě Foto: Profimedia.cz
Slováci by za prezidenta chtěli odvolaného arcibiskupa Bezáka, hned po něm Fica

Průzkum veřejného mínění udělala začátkem ledna 2013 agentura MVK na vzorku 1 125 respondentů. Na třetím místě by se umístil bývalý předseda parlamentu Pavol Hrušovský (Křesťanskodemokratické hnutí), který by získal 11,7 procenta hlasů a na čtvrtém místě skončil expremiér Ján Čarnogurský s podporou 9,5 procenta hlasů.

Mezi voliči vládní strany Směr-sociální demokracie by jasné zvítězil Robert Fico (62,3%), ale překvapivě až 20,4 procenta voličů sociální demokracie by dalo svůj hlas Róbertovi Bezákovi. U pravicových voličů by byl Bezák jasným vítězem se ziskem 37,2 procenta hlasů.

Církev se bouří 

Katolická církev upozornila, že kněží a církevní hodnostáři nemohou zastávat veřejné a státní funkce, i když zákon tomu nebrání. „Politickou funkci může kněz nebo představitel církve zastávat pouze s výslovným souhlasem nadřízeného. Pokud by tak učinil bez souhlasu nadřízeného, byl by okamžitě suspendovaný,“ uvedl mluvčí Konference biskupů Slovenska Jozef Kováčik. Podle něj je případná kandidatura odvolaného arcibiskupa Bezáka pouhou spekulací.

Kandidaturu na hlavu státu už v minulosti odmítl i sám Bezák. „Není to vhodné. Pochopil jsem, jakou chybu udělal Tiso. On tam neměl co pohledávat. Ten, kdo se dal do duchovní sféry, nemá co přeskakovat do politické. To je, jako by se kněz oženil,“ uvedl Bezák pro server týždeň.sk.

Spekulativní průzkum

Slovenský politolog Grigorij Mesežnikov ale celý průzkum napadl jako "vysoce spekulativní a nevycházející z reality". Důvodem je, že jen dva lidi ze seznamu možných kandidátů nabízených respondentům MVK, měli skutečně zájem ve volbě hlavy státu kandidovat. To jsou Ján Čarnogurský, který skončil čtvrtý a Andrej Kiska, který skončil poslední s 5,8 procenta za Milanem Kňažkem s 8,7 procenty. Ještě dodal, že kdyby se do seznamu nabízených jmen zařadily další populární osobnosti, výsledek by klidně mohl vypadat úplně jinak.

Další politolog Michal Horský ocenil, že v seznamu se neobjevilo jméno Ivety Radičové, která opakovaně dala najevo, že kandidovat nechce: "Na druhou stranu je ze stejného důvodu problematické zařazení Róberta Bezáka."

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků