Hlavní obsah
Kabina sestřeleného Boeingu 777 Malaysia Airlines Foto: Antonio Bronic, Reuters

Skupina Bellingcat tvrdí: Boeing sestřelila raketa Buk z Kurska

Odpalovací zařízení raket Buk s identifikačním číslem 332, jež patřilo 53. protiletadlové raketové brigádě v ruském Kursku, sestřelilo podle vyšetřovací skupiny Bellingcat předloni malajsijský boeing nad Donbasem. Moskva to popírá.

Kabina sestřeleného Boeingu 777 Malaysia Airlines Foto: Antonio Bronic, Reuters
Skupina Bellingcat tvrdí: Boeing sestřelila raketa Buk z Kurska

Investigativci své tvrzení dokládají odkazy na dostupné fotografie, které zařízení protivzdušné obrany na východě Ukrajiny 17. července zachytily.

Buk je na nich označen třemi ciframi. Zatímco 3 a 2 jsou dobře čitelné, prostřední číslo bylo z větší části smazáno. Skupina tento stroj porovnala se snímky odpalovacích zařízení 312, 322 a 332, které připadaly v úvahu a jež má všechny ve výzbroji 53. brigáda.

Fotky těchto strojů našli na webových stránkách příslušníků brigády. Určili sedm nezaměnitelných charakteristik systému, který byl zachycen na Donbasu – například typ čísel, rozestavení kol či způsob zapojení kabelů.

Buk č. 332 podle skupiny odpovídá ve všech sedmi kritériích stroji, který byl vyfotografován na Donbasu.

Kreml to odmítá

Nejde o první zprávu této skupiny k sestřelení a i tentokrát Kreml její závěry zpochybnil. „Nevím, nakolik může být tato informace pravděpodobná,“ prohlásil mluvčí Dmitrij Peskov. Vlastní obsah zprávy ale komentovat odmítl. „Nemáme detailní informace o jakýchkoliv identifikačních číslech ruských zbraní,“ dodal.

Související témata

Boeing 777 společnosti Malaysian Airlines nad Polskem, archivní snímek

Foto: Stringer, Reuters

Kyjev

Foto: Profimedia.cz

Protiletadlový systém Buk

Foto: Profimedia.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků