Hlavní obsah
Jimmy Savile na archivním snímku Foto: Paul Hackett, Reuters

Skandál kolem aféry moderátora BBC Savilea roste, policie chystá velké zatýkání

Britští policisté vyšetřující sexuální aféru kolem již zesnulého někdejšího moderátora stanice BBC Jimmyho Savilea chystají velké zatýkání. Týkat by se mělo mimo jiné významných postav veřejného života, napsal ve čtvrtek deník The Daily Telegraph. Již ve středu policie zadržela kvůli obvinění ze sexuálních deliktů rozhlasového moderátora Davea Lee Travise. Později jej propustila na kauci.

Jimmy Savile na archivním snímku Foto: Paul Hackett, Reuters
Skandál kolem aféry moderátora BBC Savilea roste, policie chystá velké zatýkání

Operace Tis začíná dosahovat nebývalých rozměrů. Scotland Yard vybral jméno stromu jako název pro akci prověřující stovky nařčení ze sexuálního zneužívání, vznesených po vypuknutí Savileova skandálu. Již dříve byli zatčeni například komik Jim Davidson či vlivný publicista Max Clifford. Travise policisté zadrželi již podruhé kvůli novým obviněním.

"Policie mi sdělila obvinění, která důrazně odmítám. Poskytl jsem na ně úplné odpovědi... Odmítám jakékoli provinění," prohlásil Travis podle agentury Reuters po výslechu, kdy ho policie propustila na kauci. [celá zpráva]

Travis proslul jako DJ prestižní stanice Radio 1, o jehož show se pochvalně vyjádřila i barmská opoziční politička Su Ťij, které se prý Travisův pořad staral o zábavu během jejího patnáctiletého domácího vězení na přelomu tisíciletí. Stejně jako Savile uváděl Travis v 70. a 80. letech také jeden z pořadů televize BBC.

Výslech čeká i další významné Brity

Tým Tis sleduje tři vyšetřovací linie. Jedna se zabývá pouze obviněními vůči Savileovi, další společnými nařčeními vůči němu a jiným lidem. Třetí pak řeší případy údajného sexuálního zneužívání, v nichž Savileovo jméno nefiguruje. Právě do ní podle Scotland Yardu spadají nová obvinění vůči Travisovi.

Během nejbližších týdnů se podle policistů ocitnou u výslechu další veřejně známí Britové. "Tahle záležitost se rozrůstá. Na několik příštích týdnů je plánováno více zatýkání. Někdy půjde o významné osoby," řekl podle deníku The Daily Telegraph prokurátor Nazir Afzal.

V centru aféry stále zůstává Savile. Policii se přihlásilo s obviněními vůči předloni zemřelému moderátorovi dětských pořadů BBC 450 lidí. Policisté podle lednové zprávy dospěli k závěru, že ve 214 případech se Savile dopustil sexuálního zločinu, z toho 34 znásilnění. Nejmladší jeho obětí byl osmiletý chlapec. První stížnost na Savilea se datuje do roku 1955 a poslední do roku 2009.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků