Hlavní obsah
 

Silné zemětřesení na řeckém Kosu: nejméně dva mrtví a dvě stovky zraněných

Nejméně dva lidské životy a na 200 zraněných si na řeckém ostrově Kos a v Turecku vyžádalo zemětřesení o síle 6,7 stupně Richtera, k němuž došlo v noci na pátek u řecko-turecké námořní hranice. Informoval o tom starosta ostrova, podle něhož otřesy způsobily i značné materiální škody na budovách a přístavu v hlavním městě ostrova.

 
Silné zemětřesení na řeckém Kosu: nejméně dva mrtví a dvě stovky zraněných

Dva lidé přišli o život v přístavním baru, kde se zřítil strop, uvedla agentura AFP s odvoláním na místní zdravotníky a hasiče.

Podle místních úřadů citovaných agenturou DPA jsou oběti z Turecka a ze Švédska.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Následky zemětřesení na řeckém ostrově Kos

Video: Reuters

Záchranáři prohledávají trosky a zjišťují, zda pod nimi nejsou uvězněni lidé, které otřesy zastihly uprostřed noci. Pomáhá také armáda.

Trosky budovy po zemětřesení na Kosu

Foto: Michael Probst, ČTK/AP

„Zbytek ostrova nemá žádný problém, jedině hlavní město,” řekl starosta Kosu Giorgos Kyritsis. Počet zraněných podle Giorgose Halkidiose z místní správy přesáhl stovku. „Dva či tři jsou ve vážném stavu,” dodal.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Turisté museli kvůli zemětřesení kempovat před hotelem v tureckém Akyarlaru

Video: Twitter/Mariekevana, Reuters

Zemětřesení zasáhlo rovněž ostrov Rhodos a turecké letovisko Bodrum, kde zdravotníci podle stanice CNN Reuters ošetřili na 70 zraněných.

Zemětřesením poničená zahradní restaurace na Kosu

Foto: Sander van Deventer, ČTK/AP

Češi jsou v pořádku

České ministerstvo zahraničí nemá žádné informace o českých obětech zemětřesení ani na Kosu, ani v Turecku. „Zatím se nám neohlásil žádný Čech s tím, že by měl nějaké problémy,” informovala mluvčí ministerstva Michaela Lagronová.

Následky zemětřesení na Kosu

Foto: Social Media, Reuters

Turisté uvízli na letišti v Praze i Brně

Letiště na Kosu bylo kvůli zemětřesení dvě hodiny uzavřeno a čeští turisté, kteří měli na Kos odletět v pátek nad ránem, tak uvízli na letišti a nevědí.

Čekajícím lidem bylo podle Vackové nejprve řečeno, že poletí v 7:20, po odbavení byli posláni zpět do letištní haly. „Řekli nám, že poletíme až v 11:20 a můžeme být rádi,” Řekla Novinkám Kristýna Vacková, která spolu s dalšími českými turisty čekala na odlet na Letišti Václava Havla v Praze.

Zpoždění měl také ranní spoj z Brna se startem v 5 hodin SELČ.

Zemětřesením poničená zahradní restaurace na Kosu

Foto: Sander van Deventer, ČTK/AP

Vlna tsunami

ESMSC odhadlo sílu zemětřesení zprvu na 6,6 stupně, později rovněž na 6,7 stupně. Epicentrum situovalo do vzdálenosti 12 kilometrů jižně od letoviska Bodrum. Ohnisko otřesů leželo v hloubce 10 kilometrů.

Otřesy způsobily podle EMSC i malou přílivovou vlnu tsunami, a proto na Twitteru doporučilo vyhnout se plážím a uchýlit se do bezpečí na výše položených místech. Turecké úřady varovaly veřejnost před následnými otřesy.

Lidé na ulici po masivním zemětřesení na Kosu

Foto: Social Media, Reuters

V oblasti jsou zemětřesení poměrně častá. Minulý měsíc pobřeží na západě Turecka a řecký ostrov Lesbos postihlo zemětřesení o síle šesti stupňů, které si na Lesbu vyžádalo jednu lidskou oběť, deset zraněných a rozsáhlé hmotné škody. Jedinou obětí byla 57letá žena, kterou zavalily trosky jejího domu. V případě Turecka se otřesy dotkly turistického letoviska Izmir a jeho okolí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků