Hlavní obsah
Žena u trosek sestřeleného boeingu Foto: Sergei Karpukhin, Reuters

Sestřelení malajsijského boeingu může být válečný zločin

Další vyšetření místa dopadu malajsijského boeingu se nedaří. Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě nedoporučila v neděli vyslat na místo misi z bezpečnostních důvodů. Přiblížily se tam boje. Ukrajinské síly zapojené do protiteroristické operace (ATO) postoupily k Šachtarsku, který je vzdálen jen 25 km od místa dopadu stroje. Podle OSN by sestřelení letadla mohlo být válečným zločinem.

Žena u trosek sestřeleného boeingu Foto: Sergei Karpukhin, Reuters
Sestřelení malajsijského boeingu může být válečný zločin

Že by sestřelení malajsijského letadla nad Ukrajinou mohlo být válečný zločin, uvedla ve své pondělní zprávě vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová. O tom se spekulovalo už dříve, naznačoval to Červený kříž. [celá zpráva]

Upozornila též, že „ozbrojené skupiny“ útočí na veřejné budovy, uhelné doly či dráhy. Separatisté si moc často upevňují pomocí únosů, věznění, mučení, a dokonce i poprav. Armáda i separatisté používají těžké zbraně v obydlených oblastech. "Velmi znepokojující jsou zprávy o čím dál intenzivnějších bojích v Luhanské a Doněcké oblasti, kde obě strany používají v zastavěných lokalitách těžké zbraně včetně dělostřelectva, tanků a raket," uvedla Pillayová.

Na Ukrajině podle pozorovatelů během konfliktu od poloviny dubna zemřelo na 1129 lidí a téměř 3500 dalších utrpělo zranění.

Boje komplikují vyšetřování

Boje se navíc přibližují místu pádu boeingu a jsou už jen 25 kilometrů od místa dopadu vraku. „Pokračují operace sil ATO s cílem osvobodit Šachtarsk a Torez a zničit uskupení teroristů v oblasti Saur-Mohyly,“ řekl ředitel ukrajinského Střediska pro vojenskopolitická studia Dmytro Tymčuk. Dodal, že dalším cílem je „rozšířit zónu kontrolovanou ATO k Horlivce“, čímž by se podařilo otevřít cestu na Doněck. V neděli si přitom ostřelování centra Horlivky vyžádalo nejméně 13 obětí včetně dvou dětí.[celá zpráva]

Lidé míjejí vrak obrněného transportéru separatistů u Lysyčansku

Foto: Dmitry Lovetsky, ČTK/AP

Ozbrojená mise v Hrabove je nereálná

Nizozemsko, Austrálie a Malajsie vyloučily vyslání mezinárodní ozbrojené mise k zajištění prostoru na východě Ukrajiny, kam spadlo malajsijské letadlo. Řekl to v pondělí nizozemský premiér Mark Rutte: ”Dospěli jsme k závěru, že je reálné nebezpečí, že by mezinárodní mise byla okamžitě zatažena do konfliktu na Ukrajině."

Ministři zahraničí Nizozemska a Austrálie ale přiletí v pondělí do Kyjeva, aby získali souhlas s vysláním 49 policistů na místo zřícení letounu. Šéfka australské diplomacie Julie Bishopová v pondělí řekla, že s nizozemským kolegou Fransem Timmermansem chtějí dosáhnout rychlého rozhodnutí ukrajinského parlamentu ještě před čtvrtečním mimořádným zasedáním.

Jedna z děr v trupu boeingu malajsijských aerolinek, která zřejmě pochází ze střely SA-11 Buk.

Foto: Dmitry Lovetsky, ČTK/AP

Místo pádu u vsi Hrabove je nutné zajistit kvůli tomu, aby nebyly zničeny důkazy. Navíc se tam nacházejí ještě zbylé ostatky cestujících. [celá zpráva]

Moskva chce vyšetřování OSN a brzké příměří

Vyšetřování pádu malajsijského boeingu na východní Ukrajině s 298 oběťmi na životech by se mělo odvíjet pod záštitou OSN, prohlásil v Moskvě ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov: ”Rada bezpečnosti OSN by měla přijmout toto rozhodnutí." Lavrov vyjádřil znepokojení nad tím, že se západní státy snaží dohodnout bilaterálně s Ukrajinou. ”Doufám, že se nikdo nebude snažit zamést stopy," prohlásil.

Ministři zahraničí Ruska a Spojených států Sergej Lavrov a John Kerry se v telefonickém rozhovoru shodli, že je nutné co nejrychleji zajistit příměří na východě Ukrajiny. Informuje o tom prohlášení, které v Moskvě vydalo ruské ministerstvo zahraničí.

Ukrajinka míjí dům zasažený v Lysyčansku

Foto: Dmitry Lovetsky, ČTK/AP

”Je důležité dosáhnout příměří v zóně konfliktu na Ukrajině a zahájit jednání mezi válčícími stranami v souladu s podmínkami stanovenými v dohodě uzavřené (v dubnu) v Ženevě,” uvádí se podle agentury AFP v komuniké Lavrovova ministerstva.

Lavrov podle zprávy Kerryho rovněž vyzval, aby „svým podřízeným nařídil více nebránit Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v její současné práci na Ukrajině“.

Boje pokračují

Boje ale pokračují na několika místech východní Ukrajiny. Podle Tymčuka probíhají tvrdé střety u Luhansku: „Teroristé podnikli protiútoky v oblasti Luhansku, chtěli zatlačit síly ATO. Pozice ATO na luhanském letišti neustále ostřelují z raketometů BM-21 Grad, tanků a minometů. Z Gradů se střílelo i na Saur-Mohylu a další místa.“ Zpozorovány byly podle něj i skupiny separatistů poblíž Slavjansku, odkud byli vytlačeni.

Ukrajinský prezident Petr Porošenko na obrněném transportéru při návštěvě jednotky u Kyjeva

Foto: Reuters

Separatisté zavedli na obsazených území kontrarozvědná opatření a postihují ty, kteří pomáhají vládním silám, upozornil Tymčuk.

Při nočním ostřelování Doněcka a Luhanska podle místních radnic zahynulo osm lidí. V bojích zahynuli čtyři pohraničníci.

Separatisté čekají další dezerce ukrajinských vojáků

Po potvrzené dezerci 41 ukrajinských vojáků do Ruska vydal velitel separatistů Igor Strelkov nové nařízení ohledně toho, jak zacházet s dezertéry. Je přesvědčený, že jich bude „kvůli třetí vlně mobilizace a rostoucím antipatiím ke kyjevské juntě, která posílá lidi jako dobytek na jatka“ přibývat.

Příslušníci milicí separatistů nemají střílet na vojáky, kteří se budou viditelně vzdávat, a mají s nimi zacházet podle ženevských konvencí jako s válečnými zajatci. Nemají je mučit a popravovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků