Hlavní obsah
Foto: David Ryneš, Novinky

Senátoři USA schválili vstup Černé Hory do NATO

Americký Senát schválil v úterý naprostou většinou hlasů rozšíření Severoatlantické aliance o Černou Horu. Většina členů NATO včetně České republiky už začlenění této země schválila. Přistoupení Černé Hory k NATO bude prvním rozšířením Severoatlantické aliance od roku 2009, kdy do organizace vstoupily Albánie a Chorvatsko.

Foto: David Ryneš, Novinky
Senátoři USA schválili vstup Černé Hory do NATO

Ve stočlenném Senátu hlasovalo pro přijetí Černé Hory 95 senátorů, proti byli dva. Protokol o přijetí musí ještě stvrdit svým podpisem prezident Donald Trump, jehož vláda členství této malé balkánské země v alianci podporuje. Ministr zahraničí Rex Tillerson předákům Senátu tento měsíc napsal, že členství Černé Hory v NATO je „hluboce v zájmu Spojených států”.

Protokol o přistoupení podepsali představitelé Černé Hory a členských zemí aliance v květnu v Bruselu. Odstartoval se tím ratifikační proces ve státech sdružených v NATO, na jehož konci by se Černá Hora měla stát 29. členem aliance. Už nyní se její zástupci mohou jako pozorovatelé účastnit všech jednání bloku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků