Hlavní obsah
Ministři zahraničí Ruska a Saúdské Arábie Sergej Lavrov a Ádil Džubajr Foto: Maxim Shemetov, Reuters

Šéf ruské diplomacie na tiskovce nadával. Jenže není jasné, komu

Bouři dohadů ve středu na sociálních sítích vyvolal zvukový záznam úterní tiskové konference ministrů zahraničí Ruska a Saúdské Arábie Sergeje Lavrova a Ádila Džubajra v Moskvě. Pozornost internetové komunity nevyvolaly výroky ruského ministra o válce v Sýrii a v Iráku, ani o boji s Islámským státem, ale poznámka, kterou pronesl jakoby pro sebe a mimochodem: „Debilové”.

Ministři zahraničí Ruska a Saúdské Arábie Sergej Lavrov a Ádil Džubajr Foto: Maxim Shemetov, Reuters
Šéf ruské diplomacie na tiskovce nadával. Jenže není jasné, komu

Lavrovův nediplomatický výraz uživatele sociálních sítí z míry nevyvedl, ostatně ministr si podobným způsobem neulevil poprvé. Živé spekulace ale vyvolává otázka, komu ruský ministr svou poznámku adresoval.

Podle mínění některých Lavrov slovem "debilové" častoval zemi saúdského hosta, což by ovšem bylo pro ruskou blízkovýchodní diplomacii zničující. (záznam z tiskové konference si můžete zhlédnout zde)

Tohoto názoru se drží bývalý americký velvyslanec v Moskvě Michael McFaul. Na Twitteru napsal, že i on sám se podobného označení od Lavrova kdysi dočkal. Ruská média v této souvislosti připomínají, že v roce 2008 šéf ruské diplomacie podobně urazil tehdejšího britského ministra Davida Milibanda.

Podle zpravodaje agentury Reuters je ale vysvětlení možná méně dramatické. Lavrov mohl adresovat urážlivé slovo přítomným novinářům, kteří prý tiskovou konferenci opakovaně rušili. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová, která úterní tiskovou konferenci řídila, prohlásila, že o žádné urážlivé poznámce nic neví.

Uživatel Twitteru Riyadh přesto radí saúdské panovnické rodině razantní odvetu. Pouštní království by prý mělo na trh vypumpovat co nejvíc ropy, aby dál snížilo její cenu na světových trzích a poškodilo ruský rozpočet. Ten je na příjmech z energetických surovin životně závislý.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků