Hlavní obsah
Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel Foto: Edgard Garrido, Reuters

Šéf německé diplomacie Gabriel dostal padáka, nahradí ho Heiko Maas

Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel (SPD) ve své funkci končí. Nové vedení sociální demokracie mu oznámilo, že s ním v budoucím kabinetu nepočítá, protože ztratil jejich důvěru. Podle listu Der Spiegel ho nahraní dosavadní ministr spravedlnosti Heiko Maas.

Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel Foto: Edgard Garrido, Reuters
Šéf německé diplomacie Gabriel dostal padáka, nahradí ho Heiko Maas

„Andrea Nahlesová a Olaf Scholz mě dnes informovali o tom, že nebudu součástí příští vlády,” uvedl ve čtvrtek Gabriel na Twitteru a pokračoval: „Stále jsem zvoleným poslancem nového Bundestagu (Německý spolkový sněm, pozn. redakce), ale končí období, kdy jsem plnil politické úkoly vedení SPD.“ Gabriel se přitom netajil tím, že v ministerském úřadu by rád pokračoval.

Vaz mu ale zlomil jeho napjatý vztah s novým vedením, i když se mu ve funkci dařilo. V lednu šel ostře proti tehdejšímu šéfovi SPD Martinu Schulzovi, který ho chtěl vystřídat na ministerstvu zahraničí. Schulz nakonec po tlaku veřejnosti ale i nesouhlasu straníků od tohoto plánu upustil.

V souvislosti s obsazením postu šéfa německé diplomacie se spekulovalo i o ministryni pro rodinu Katarině Barleyové.V čele ministerstva pro rodinu by ji měla nahradit nynější starostka berlínské čtvrti Neukölln Franziska Giffeyová. Devětatřicetiletá Giffeyová pochází z Frankfurtu nad Odrou a měla by ve vládě zastupovat východní spolkové země.

Jasné už je, že členkou nové vlády nebude dosavadní ministryně životního prostředí Barbara Hendricksová, která se ve čtvrtek s rezortem rozloučila. Nahradit by ji mohla Svenja Schulzeová. Podle DPA je naopak jisté, že novým ministrem financí a vicekancléřem bude úřadující předseda SPD a starosta Hamburku Olaf Scholz.

Gabriel oznamuje, že nebude v nové vládě

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků