Hlavní obsah
Petr Nečas (ODS) s Karlem Schwarzenbergem (TOP 09) Foto: Petr Horník, Právo

Schwarzenberg: Nečas byl vzorný žák, kterému nedošlo, jaká pokušení ho čekají za školou

Bývalý ministr zahraničních věcí ČR a šéf strany TOP 09 Karel Schwarzenberg se vyjádřil v pondělním vydání rakouského týdeníku Profil ke skandálům, které vedly k pádu vlády Petra Nečase. Dodal, že podle něj je korupce v ČR rozšířenější než v Rakousku.

Petr Nečas (ODS) s Karlem Schwarzenbergem (TOP 09) Foto: Petr Horník, Právo
Schwarzenberg: Nečas byl vzorný žák, kterému nedošlo, jaká pokušení ho čekají za školou

„Petra Nečase je mi líto. Viděli jste fotku šéfky jeho kabinetu? Byl to vzorný žák, kterému nedošlo, jaká pokušení ho čekají za školou. Když s tím byl konfrontován jako dospělý, byl bezmocný,” řekl bývalý vicepremiér a ministr zahraničí.

Schwarzenberg se domnívá, že korupce je v Česku rozšířenější než v Rakousku, protože v Česku se prý děje „bezostyšněji”. Korupční případy v Rakousku zas podle něj ukazují, že země „není ukotvena v západním táboře”, ale ve střední Evropě – společně s Čechy, Slováky, Poláky či Maďary.

„Přes dlouholeté snahy se Habsburkům nikdy nepodařilo v Rakousku zavést švýcarské standardy,” přemítal Schwarzenberg, jenž má kromě českého i švýcarské občanství.

Zopakoval také, že hlavním tématem nastávající volební kampaně bude střet s prezidentem Milošem Zemanem. Podle Schwarzenberga ve volbách půjde o obranu parlamentní demokracie v České republice.

„Ústředním bodem bude střetnutí s prezidentem Zemanem a jeho pokusem zneužívat ústavu. Původně jsem chtěl zahájit evropskou volební kampaň, ale teď jde o obranu parlamentní demokracie. Jde zkrátka o republiku. Ale jak k tomu přijdu, že zrovna já mám bránit republikánské zřízení?” prohlásil politik šlechtického původu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků