Hlavní obsah
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy Foto: Philippe Wojazer , Reuters

Sarkozy se chová jako nacista, řekl představitel rumunských Romů

Představitel rumunských Romů Iulian Radulescu ve středu přirovnal francouzského prezidenta Nicolase Sarkozy k rumunskému diktátorovi, který během války spolupracoval s nacisty. Reagoval tím na vracení Romů z Francie do Rumunska. Informovala o tom agentura AP.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy Foto: Philippe Wojazer , Reuters
Sarkozy se chová jako nacista, řekl představitel rumunských Romů

Vyhoštění Romů z Francie je podle Raduleska nespravedlivé. Přirovnal ho k transportům za pronacistického diktátora Iona Antoneska za války. Ten mimo jiné dal v roce 1942 deportovat 25 000 Romů do Sovětského svazu.

Paříž v minulých dnech vrátila zpět do Rumunska a Bulharska na tisíc Romů. Sarkozy je spojil se zločinností, a tábory, v nichž někteří z nich žili, nazval základnou pro pašování, zneužívání dětí a prostituci.

V Rumunsku žije nejvíce Romů ze všech evropských zemí - asi 1,5 miliónů z 22 miliónů obyvatel. Celkem v EU žije mezi 10 a 12 miliónů Romů.

Jak Francie, tak Rumunsko jsou členy unie, podle jejíž pravidel mají občané právo volně v ní cestovat. Brusel Sarkozyho opatření v té souvislosti kritizuje, stejně jako OSN, římskokatolická církev či dokonce část Sarkozyho kabinetu. Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg nařkl Sarkozyho z rasismu. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků