Hlavní obsah

Sarkozy chce stanovit vnější hranice EU bez Turecka

Nový francouzský prezident Nicolas Sarkozy chce, aby EU na prosincové vrcholné schůzce rozhodla o ustavení pracovní skupiny, která vymezí nejzazší hranice Unie. Podle něj by měla jasně říci, že Turecko není a nebude součástí Evropy. Přesto podle úterního vydání deníku Le Figaro Sarkozy nehodlá vetovat otevření dalších tří kapitol vstupních rozhovorů s Tureckem.

Sarkozy chce stanovit vnější hranice EU bez Turecka

"Sarkozy nebude vetovat zahájení dalších tří kapitol, plánované na 26. června. Chce ale nastolit otázku hranic unie v prosinci," napsal deník.

V rozhovorech se podle něj má pokračovat, protože Francie nechce, aby spor ohledně Turecka podkopal její úsilí o schválení náhrady za odmítnutou euroústavní smlouvu a ohrozil blížící se turecké předčasné parlamentní volby naplánované na 22. července. [celá zpráva]

Sarkozy si ale přeje, aby se Turecko stalo členem Středomořské unie, k jejímuž vytvoření vyzývá a jejímiž členy by podle něj měly být všechny středomořské státy.

List napsal, že Sarkozy už 24. května telefonicky hovořil s tureckým premiérem Recepem Tayyipem Erdoganem a v neděli vyslal do Ankary svého diplomatického poradce Jeana-Davida Levittea. "Jde o to, najít cestu, která by nerozdělila Evropu, ani nepoškodila turecko-francouzské vztahy," citoval list zdroj z Elysejského paláce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků