Hlavní obsah
Migranti zachránění lodí Sea Watch 3. Archivní snímek z května 2019 Foto: Reuters

Salvini k nevládce: Připlujte, piráti, a vyjde vás to draho

Italský ministr vnitra Matteo Salvini ve čtvrtek pohrozil, že nová přísná opatření poprvé uplatní vůči německé mimovládní organizaci Sea Watch. Její plavidlo totiž vzalo na svou palubu bez povolení z gumového člunu 52 migrantů včetně dvou kojenců, necelých 75 kilometrů od libyjského pobřeží.

Migranti zachránění lodí Sea Watch 3. Archivní snímek z května 2019 Foto: Reuters
Salvini k nevládce: Připlujte, piráti, a vyjde vás to draho

„Toto je už po bůhvíkolikáté, kdy Sea Watch 3, která je normální pirátskou lodí, něco takového udělala,“ prohlásil ministr Salvini.

„Loď dostala zelenou a mohla přistát (v Libyi), postoj Sea Watch se podobá skutečnému únosu osob z politických důvodů," reagoval Salvini. Odkazoval přitom zřejmě na kauzu Diciotti, v níž jemu samotnému hrozil soud kvůli tomu, že zakázal, aby se ze zmíněného plavidla italské pobřežní stráže vylodilo 150 migrantů, dokud si je unijní státy mezi sebou nerozdělí. Prokuratura v této souvislosti mluvila o nezákonném zadržení osob a zneužití pravomocí.

Italská vláda v úterý schválila návrh, který posádkám lodí, které jsou považovány za možnou hrozbu bezpečnosti a veřejného pořádku, ukládá přísné tresty včetně pokuty až do výše 50 tisíc eur (1,3 mil. korun), vstoupí-li do italských vod bez povolení kotvit v tamních přístavech.

„Sea Watch přeživší v Libyi nevylodí, Tripolis není bezpečné místo. Posílat (na moři) zachráněné lidi zpět do země, kde se válčí, je zločinné," napsala německá nezisková organizace na Twitteru. Zároveň Evropskou unii označila za „spoluviníka těchto ohavností”.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků