Hlavní obsah
Ruský bojový letoun MiG-27. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Rusové u Černého moře neustále provokují, bulharské stíhačky tak musí často do vzduchu

V blízkosti vzdušného prostoru Severoatlantické aliance v oblasti Černého moře prolétávají ruské letouny nutící k vzletům bulharské stíhačky. Podle bulharského ministra obrany Angela Najdenova se Rusko u hranic dopouští neustálých provokací. Řekl to v rozhovoru pro deník 24 časa. Podle Moskvy ale v regionu provokují spíš Spojené státy.

Ruský bojový letoun MiG-27. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Rusové u Černého moře neustále provokují, bulharské stíhačky tak musí často do vzduchu

Podle Najdenova Rusové jasně provokují. "Snad si nemyslíte, že jim jde jen o nevinné proletění se oblohou nebo že se chtějí předvést před turisty, kteří se pohybují po moři," uvedl.

Ministr nicméně připustil, že k narušení bulharského vzdušného prostoru zatím nedošlo. Bulharské letouny jsou ale v pohotovosti i v případě, že se cizí stroje jen přiblíží. Sofie podle Najdenova situaci pozorně monitoruje a v případě, že se bude cítit ohrožena, může požádat o pomoc NATO.

Na podezřele časté ruské přelety u bulharských hranic upozornil před pár dny již bulharský prezident Rosen Plevneliev. Uvedl tehdy, že zatímco za posledních 20 let bulharské stíhačky vzlétaly kvůli narušení vzdušného prostoru tak dvakrát až třikrát ročně, nyní je to dvakrát až třikrát týdně.

Provokují Američané, my ne, hájí se Moskva

Ruský velvyslanec v Bulharsku Jurij Isakov odmítl, že by Moskva měla na svědomí jakékoli vzdušné provokace. Mnohem větší obavy podle něj vzbuzuje americká přítomnost v Černém moři.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Torpédoborec Truxtun odplouvá do Černého moře

Video: Reuters

Spojené státy do oblasti poslaly raketový křižník Donald Cook, na jehož palubě jsou dálkově řízené balistické střely, a raketový torpédoborec Truxtun. Vyslání plavidel je reakcí na ruskou anexi Krymu a napětí na východní Ukrajině.

Související témata:

Kyjev

Foto: Profimedia.cz

Foto: Ondřej Lazar Krynek

Balaklava na Krymu

Foto: Profimedia.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků