Hlavní obsah
Noční vlci na bratislavském Slavíně Foto: Ivan Vilček, Právo

Ruský motorkářský klub Noční vlci založil na Slovensku pobočku

V obci Dolná Krupá u města Trnava na západním Slovensku zřídil svou pobočku ruský motorkářský klub Noční vlci. Slovenské ministerstvo zahraničí je znepokojeno, úřady ale proti klubu zatím neplánují nějaký zákrok.

Noční vlci na bratislavském Slavíně Foto: Ivan Vilček, Právo
Ruský motorkářský klub Noční vlci založil na Slovensku pobočku

„Snahy tohoto klubu o etablování na Slovensku vnímáme se znepokojením. Názory, které šíří někteří jeho členové, považujeme za škodlivé, zvláště pokud jde o teze hraničící s revanšismem a přepisováním historie," citoval list Pravda mluvčího slovenského ministerstva zahraničí Petra Suska.

Opoziční strana Svoboda a Solidarita (SaS) označila klub Noční vlci za paramilitantní organizaci. „Zřízení jejich základny na Slovensku je potvrzením toho, že Kreml považuje Slovensko za slabý článek v rámci Evropské Unie a NATO,“ uvádí se prohlášení strany SaS.

O otevření tzv. evropského štábu motorkářského klubu Noční vlci v obci Dolná Krupá informovalo velvyslanectví Ruské federace na Slovensku. Zástupci ruské ambasády se otevření pobočky zúčastnili.

Noční vlci v Bratislavě

Foto: Ivan Vilček, Právo

Budova, v níž sídlí pobočka Nočních vlků, je pomalována maskáčovými barvami, je obehnána vysokou zdí a ostnatým drátem. Bezpečnostní analytik Jaroslav Naď označil přítomnost motorkářského klubu na Slovensku za bezpečnostní hrozbu. „Skupina je aktivní na Krymu a na východě Ukrajiny. Jejich činnost spočívá v propagandě a dalších aktivitách, které jsou za hranou zákonnosti,“ říká Naď. Působení klubu na Slovensku označil za součást ruské propagandy a hybridní války.

Ruský motorkářský klub Noční vlci má blízké vztahy s prezidentem Vladimírem Putinem. Každý rok absolvují jízdu po evropských státech s cílem připomenout vítězství ve druhé světové válce, projíždějí i územím České republiky.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků