Hlavní obsah
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová Foto: Profimedia.cz

Rusko přitvrzuje: Britové musí stáhnout dalších 50 diplomatů

Rusko vyzvalo Británii, aby z jeho území stáhla dalších více než 50 diplomatů. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová řekla v sobotu agentuře Reuters, že Moskva tím vyrovnává poměr s počtem svých diplomatů působících v Británii.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová Foto: Profimedia.cz
Rusko přitvrzuje: Britové musí stáhnout dalších 50 diplomatů

V souvislosti s aférou kolem otravy bývalého ruského dvojího agenta v jižní Anglii si již v polovině března oba státy recipročně vypověděly 23 diplomatů.

Ruské ministerstvo zahraničí tento krok oznámilo již v pátek, když si předvolalo britského velvyslance v Moskvě Laurieho Bristowa. Nyní ale upřesnilo, o kolik lidí jde.

Vyberte si, kdo to bude. Máte na to měsíc

Na rozdíl od předchozího recipročního vypovězení už ale Rusko podle všeho jmenovitě neurčilo, kdo má odejít, a ponechalo výběr osob na britské straně. Na snížení stavů mají Britové měsíc. Vyhoštění diplomaté měli na sbalení osobních věcí a odcestování týden.

„Žádali jsme o rovnováhu. Britové mají o 50 diplomatů více než Rusové,” řekla Zacharovová. Na dotaz, zda to znamená, že Londýn bude muset odvolat přesně 50 diplomatů, odpověděla: „Něco přes 50”.

Tato nerovnováha na zastupitelských úřadech mezi dvěma státy není ojedinělá.

„Tři za tři” není v případě Ruska reciprocita

Například Litva, která stejně jako Česko vyhostila v solidaritě s Británií tři ruské diplomaty a která nyní musí tři své diplomaty z Ruska stáhnout, na tuto nevyváženost v pátek také upozornila. „Litva má v Rusku méně diplomatů než Rusko v Litvě,” uvedlo litevské ministerstvo zahraničí.

Ve stejné situaci je i Česká republika, v níž má Rusko přibližně desetkrát víc diplomatů, než má Praha na ruském území. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků