Hlavní obsah
Ruský prezident Vladimir Putin Foto: Pool, Reuters

Rusko bude moci ignorovat verdikty mezinárodních soudů

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal v úterý novelu zákona o ústavním soudu, která umožňuje Rusku ignorovat rozsudky Evropského soudu pro lidská práva a dalších mezinárodních soudů, pokud ústavní soud shledá, že odporují ruské ústavě.

Ruský prezident Vladimir Putin Foto: Pool, Reuters
Rusko bude moci ignorovat verdikty mezinárodních soudů

Podle novely zákona má ruský ústavní soud na žádost prezidenta či vlády rozhodovat o tom, zda je možné splnit rozsudek mezinárodního orgánu pro ochranu lidských práv a svobod.

Předlohu počátkem prosince schválili poslanci Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, a pak následoval souhlas senátorů z Rady federace.

Ruská ústava má „vyšší právní platnost” a „nezpochybnitelnou prioritu”, uvedl jeden z autorů zákona, předseda sněmovního výboru pro ústavní právo Vladimir Pligin.

Obavy o investice a omezení práv Rusů

Nové ustanovení podle něj nijak nepoškodí investice či ochranu soukromého vlastnictví v Rusku. Případy, kdy o souladu mezinárodního verdiktu s ruskou ústavou bude rozhodovat ústavní soud, budou prý zcela ojedinělé.

Novelu kritizoval opoziční poslanec Dmitrij Gudkov. Podle něj umožní libovůli při uznávání verdiktů mezinárodních soudů a omezí práva ruských občanů, kteří patří k nejčastějším stěžovatelům ve Štrasburku. Schválení zákona podle něj také povede k odchodu zahraničních investorů z Ruska.

Rusko podepsalo evropskou úmluvu o ochraně lidských práv a základních svobod v roce 1996. Její ratifikací Moskva uznala jurisdikci štrasburského soudu a zavázala se plnit jeho rozhodnutí.

Případ Chodorkovský

Navrhovatelé se netajili tím, že nová právní úprava má zajistit „právní svrchovanost Ruské federace” a pomoci „čelit tendenčním rozsudkům” vymáhajícím od Ruska vysoké kompenzace ze státního rozpočtu.

Štrasburský soud loni Moskvě nařídil zaplatit 1,9 miliardy eur (asi 51 miliard korun) akcionářům někdejší největší ropné společnosti Jukos, kterou stát po uvěznění ropného magnáta a oponenta Kremlu Michaila Chodorkovského zlikvidoval.

Rusko se odvolalo, ale odvolání bylo zamítnuto. Ruské ministerstvo spravedlnosti pak prohlásilo, že další kroky Moskvy budou vycházet ze suverénních zájmů Ruska a z ruské ústavy.

Moskva také odmítá verdikt arbitrážního soudu v nizozemském Haagu, který loni v červenci nařídil Moskvě vyplatit akcionářům za vyvlastnění ropné společnosti Jukos 50 miliard dolarů (přes 1,2 biliónu korun). Putin dal následně na vědomí, že Rusko jurisdikci haagského soudu neuznává.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků