Hlavní obsah

Ruské úřady zablokovaly web, který sledoval zásahy policie

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Moskva

Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor zablokoval internetový server projektu OVD-Info, který sleduje v Rusku zásahy policie. Informovala o tom ruská média, podle nichž úřad jednal na základě rozhodnutí soudu, jenž dospěl k závěru, že cílem projektu je propagace terorismu a extremismu. Podle kritiků se jedná o další krok Kremlu k umlčení jemu nepohodlných médií.

Foto: Profimedia.cz

OVD-Info sleduje v Rusku zásahy policie a počítá zatčené při pouličních protestech.

Článek

Platforma OVD-Info je známa díky pečlivému sledování a počítání zatčených při pouličních protestech v Rusku. Aktivisté s touto činností začali nejprve za masových protestů po parlamentních volbách v roce 2011, které byly podle odpůrců režimu poznamenané četnými zprávami o podvodech.

Později aktivisté vytvořili skupinu, která v této práci pokračovala dál. Časem se údaje poskytované OVD-Info staly pro nezávislá média nepostradatelnými, protože ruské úřady většinou o masovém zatýkání při protestech mlčely nebo jeho rozsah snižovaly.

OVD-Info rovněž působní jako skupina právní pomoci. Vysílá právníky, aby pomohli zadrženým demonstrantům na policejních stanicích a u soudů.

Koalice států včetně Česka žádá Kreml o svobodu médií

Evropa

V září ruské ministerstvo spravedlnosti platformu zařadilo na seznam takzvaných zahraničních agentů. OVD-Info se tak zařadila mezi další významná nezávislá média, jako jsou například televize Dožď, investigativní servery The Insider a Važnyje istorii nebo zpravodajský server VTimes, který však po zařazení na seznam zanikl.

Rusko v roce 2012 přijalo zákon, který úřadům umožnil označit jako takzvaného zahraničního agenta nevládní organizace, které jsou financované ze zahraničí a které se zabývají politickou činností. Později ho režim rozšířil i na média nebo jednotlivce. Takto označené organizace nebo média jsou vystavené přísnějším byrokratickým kontrolám a na veřejných listinách či na webu musí mít viditelně umístěno prohlášení, že „plní funkci zahraničního agenta”.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám