Hlavní obsah
Alexej Navalnyj Foto: Sergei Karpukhin, Reuters

Ruská vláda musí zaplatit kritikovi ruského prezidenta odškodné

Evropský soud pro lidská práva odsoudil v úterý Rusko za to, že porušilo práva opozičního předáka Alexeje Navalného na spravedlivý soudní proces. Zároveň nařídil ruské vládě vyplatit kritikovi prezidenta Vladimira Putina 56 tisíc eur (1,5 miliónu Kč) jako odškodné a úhradu soudních nákladů. Rusko se může proti rozhodnutí štrasburského soudu odvolat. Ústavní soud ale také může rozhodnout o tom, že země může verdikt ignorovat.

Alexej Navalnyj Foto: Sergei Karpukhin, Reuters
Ruská vláda musí zaplatit kritikovi ruského prezidenta odškodné

Devětatřicetiletý Navalnyj, který svým bojem proti korupci v elitách země dosáhl postavení vůdce opozice, byl v roce 2013 odsouzen k pětiletému trestu za zpronevěru v podniku Kirovles. Odvolací soud později změnil nepodmíněný trest v podmíněný a půlmiliónovou pokutu. Opozičník označuje své odsouzení za politicky motivované. [celá zpráva]

Podle štrasburského tribunálu nelze opomenout, že Navalnyj začal být stíhán poté, co na svém blogu nařkl prezidenta Putina z tunelování stavby sibiřského ropovodu.

Ruské soudy se podle tribunálu dopustily svévolného výkladu zákona a porušily práva obviněných, Navalného a jeho společníka na lavici obžalovaných Pjotra Oficerova. Ti byli shledáni vinnými ještě před procesem, jak vyplynulo z dohody mezi ruskou justicí a bývalým ředitelem podniku Kirovles, což štrasburský soud ostře kritizoval.

Problém s prezidentskou kandidaturou

"Pravda je s námi a my zvítězíme. Přijde čas, kdy budeme moci dosáhnout spravedlnosti u soudů nejen v Evropě, ale i v Rusku," uvedl Navalnyj, který je původní profesí právník. Opozičníkův podmíněný trest má vypršet v dubnu 2019, připomněla agentura Interfax.

Navzdory tehdy ještě nepravomocnému odsouzení Navalnyj ve volbách moskevského starosty v říjnu 2013 získal překvapivě vysoký počet hlasů, 27 procent. Pak začal být vnímán jako hlavní Putinův soupeř na domácí scéně.

Koncem roku 2014 byl Navalnyj v dalším procesu odsouzen k podmíněnému trestu za zpronevěru v ruské pobočce francouzské kosmetické společnosti Yves Rocher. Loni v dubnu úřady zakázaly jeho politickou stranu. [celá zpráva]

Pravomocné odsouzení brání Navalnému kandidovat v příštích prezidentských volbách v roce 2018.

Rusko může verdikt ignorovat

Ruský ústavní soud může také rozhodnout o tom, že země se štrasburským rozsudkem vůbec nemusí řídit, a to pokud shledá, že odporuje ruské ústavě. Novelu zákona, která ignorování rozhodnutí mezinárodních soudů umožňuje, podepsal Putin loni v prosinci.

Rusko přitom podepsalo evropskou úmluvu o ochraně lidských práv a základních svobod v roce 1996. Její ratifikací Moskva uznala jurisdikci štrasburského soudu a zavázala se plnit jeho rozhodnutí.

Ruská ústava má ale podle předkladatelů novely „vyšší právní platnost” a „nezpochybnitelnou prioritu”.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků