Hlavní obsah
Policie v Bukurešti zasahuje proti demonstrantům Foto: Inquam Photos, Reuters

Rumunsko by mělo zvážit reformu justice, která vyvolala masové protesty, řekla Jourová

Eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová vyzvala rumunskou vládu, aby by si ještě rozmyslela kritizovanou chystanou reformu justice. V rozhovoru s německým deníkem Die Welt upozornila na riziko ohrožení nezávislosti soudců.

Policie v Bukurešti zasahuje proti demonstrantům Foto: Inquam Photos, Reuters
Rumunsko by mělo zvážit reformu justice, která vyvolala masové protesty, řekla Jourová

„Legislativní návrhy rumunské vlády ve svém celku ohrožují nezávislost soudců a omezují kompetence státních zástupců. Kromě toho podrývají důvěru veřejnosti v justici,” řekla Jourová v rozhovoru, který německý list přináší v pondělním vydání.

„Bylo by prospěšné, kdyby byly plány vlády ještě jednou přepracovány,” dodala Jourová.

V Rumunsku, které od ledna na šest měsíců převezme předsednictví EU, se už více než rok pravidelně konají protivládní protesty. Vláda zahájila rozsáhlou reformu justice, která podle jejích kritiků ohrožuje nezávislost soudců. Lidem vadí také například kontroverzní zmírnění trestního zákona, které schválil parlament ovládaný levicí.

Rozehnání posledního protestu si o víkendu vyžádalo stovky zraněných. [celá zpráva]

Podle opozice umožní některým poslancům vládní koalice vyhnout se trestnímu stíhání. Jedním z nich by mohl být i mocný šéf Sociálnědemokratické strany (PSD) Liviu Dragnea. Je předsedou parlamentu a fakticky řídí vládu; premiérem se nemohl stát kvůli tomu, že byl předloni podmínečně odsouzen za volební podvody a podplácení.

„Je jasné, že Rumunsko jako země předsedající Evropské radě bude od ledna odpovědné nejen samo za sebe, ale také za celou Evropu. Jde přitom o to, aby bylo důvěryhodné, zejména také v otázkách justice,” zdůraznila Jourová.

Komisařka ale řekla, že podle ní „v tuto chvíli není důvod” k zahájení aktivace článku sedm lisabonské smlouvy, jako vůči Polsku. Takové řízení může vést až k odebrání hlasovacích práv.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků