Hlavní obsah
Pařížský Disneyland Foto: Profimedia.cz

Romští kapsáři z Rumunska si za milióny odcizené v Disneylandu odsedí až sedm let

Pár rumunských Romů z města Craiova, který spolu s gangem dětských kapsářů postupně okradl návštěvníky o částku dosahující k miliónu eur (přes 26 miliónů korun), si odsedí šest a pět let vězení. Dalších sedm dospělých členů gangu odešlo od soudu s tresty ve výši od dvou do čtyř let. V pátek o tom informovala agentura Mediafax.

Pařížský Disneyland Foto: Profimedia.cz
Romští kapsáři z Rumunska si za milióny odcizené v Disneylandu odsedí až sedm let

Sedmapadesátiletý Marian Tinca a jeho čtyři roky mladší exmanželka Maria Lamanditová systematicky cvičili a zdokonalovali dětský gang v kradení peněženek a mobilů. Ubytovali se na chudém severním předměstí Paříže a děti posílali krást ve skupinách po třech nebo čtyřech.

Dopoledne malí kapsáři řádili v supermarketech a hromadné dopravě, odpoledne se přesunuli do Disneylandu. Kradli starou známou metodou – jeden na sebe soustředil pozornost oběti, druhý kradl a zbytek odnášel lup. Tinca je chválil, když přinesli tučnou kořist, neúspěch ale tvrdě trestal. Lamanditová zařizovala transfer peněz do Rumunska.

Klec spadla loni

Dvojice v Paříži kradla od roku 2014 do loňska. Policie byla partičce na stopě už od roku 2015, kdy dramaticky vzrostl počet nahlášených krádeží v Disneylandu.

Policistům se tam dařilo děti poměrně často chytit při činu, ony však odmítaly udat jméno a tvrdily, že jim ještě nebylo třináct let, a tak nemohly být podle francouzských zákonů zadrženy. Úřady je pak posílaly do sirotčinců či pěstounských rodin, děti ale pokaždé za pár dní utekly a vrátily se do gangu.

Klec spadla v únoru 2016 poté, co policie nasadila odposlechy a pověsila na dospělé organizátory agenty v přestrojení. S francouzskými vyšetřovateli už tou dobou spolupracovala rumunská policie z Craiovy. Někteří členové gangu si za lup koupili domy, jiní luxusní zboží, mnozí ale zisk prohráli v hernách.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků